Güncel

Türkiye sosyal medya devlerinin biletini kesti

Türkiye'de temsilci bulundurma şartını yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram'a ikinci yaptırım olan 30'ar milyon TL ceza verildi.

Türkiye sosyal medya devlerinin biletini kesti

Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasasına göre bu platformların Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Bu zorunluluğa uyulmazsa kademeli olarak bir dizi ceza ve yaptırım gündeme gelecekti. 

Türkiye sosyal medya devlerinin biletini kesti

Bloomberg'in haberine göre yayına açıklamalarda bulunan bir hükümet yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olan 30’ar milyon TL’lik cezalar kesildi.

Ekim ayında yürürlüğe giren ve Türkiye'de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya şirketlerine temsilci bulundurma zorunluluğu getiren yasaya uyan tek şirket Rusya merkezli VK olmuştu.

Bunun dışında Twitter, Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya şirketlerinin hiçbiri temsilci atamadı. 3 Kasım 2020 tarihine kadar (yani kanunun yürürlüğe girdiği andan itibaren 30 gün) bir ay içinde atanması gereken temsilcinin atanmaması sonucunda ilgili kurum BTK harekete geçti ve bu şirketlere 10'ar milyon TL ceza vermişti. İkinci aşamada ise aynı cezanın 30 milyon olarak uygulanacağı açıklanmıştı. Öyle de oldu.

Peki yasaya göre temsilci atamamakta direnen şirketleri ne gibi yaptırımlar bekliyor. Aşağıdaki sıralamaya baktığınızda bekleyen yaptırımları net olarak görebileceksiniz:

 • TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Kasım 2020
  10 milyon TL ceza
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Aralık 2020
  30 milyon TL ceza
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Ocak 2021
  Reklam yasağı
 • 3 AY İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Nisan 2021
  Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak
 • 30 GÜN SONRA DA TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Mayıs 2021
  Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak

Süreç böyle devam ederse yeni yılın ilk günlerinde sosyal medya platformlarına reklam yasağı başlayacak. 

Yorumlar
Temsilci Mehmet
En sonunda çıkar derler mi "Reklam vermeyin bize ne" diye yoksa nasıl bir savaş olacak acaba
Cevapla
Kusura bakmayın ama
Türkiye’ye aklı başında hiç kimse temsilci atamaz. Almanya’da yapabilirsiniz, çünkü yargıya güven söz konusu, buralar farklı ama Türkiye’de yargı sırf sözde var, icraat sıfır. Diğer ülkeleri ve Türkiye’yi bu konuda kıyaslamak Elma ile Armut meselesine gelir. Almanya’dan selamlar.
Cevapla
Koray
Sende satılmış alman devşirmesinden başka bişey değilsin sanırım almanyanın kucağından inmeyen fetö artığı sın belliki
Kusura bakma ama alakası yok.
Kusura bakma ama alakası yok
Türk Oğlu Türk
Alman yargısının ideolojiden uzak ve tarafsız olduğuna ya aklı kıt olanlar veya Alman menfaatine hizmet eden ve karşılığında onlardan medet uman PKK-fetö-kripto takımı inanır. Sen bunlardan hangisine dahilsin çok bilmiş? Alman hukukuna göre Türkiye için yaptığın eleştirinin yüzde birini yahudiler için yapamazsın. Sıkıysa Alman hükümetini Libya’ya insani yardım götüren Türk gemisini uluslararası hukuku çiğneyerek durdurup neden taciz etti diye eleştir bakalım. Yürek yetmedi değil mi? Bende öyle tahmin ettim. Oturduğun yerden Türkiye’ye sallamak ve klavye kahramanı olmak kolay tabi. Senin gibi troller sosyal medyada yığınla var.
Smart 🇹🇷
Bu ceza alan sosyal medya şirketleri verilen para cezalarını düşük buluyorlar her halde. Ama sonraki aşama reklam yasağı. Asıl büyük zararı oradan edecekler. Reklam gelirleri ulusal düzeyde astronomik seviyede bildiğim kadarıyla. Devletle çekişiyorlar. Bu inatları Kuru bir kibirden dolayı ise akılsızlık ediyorlar.
Cevapla
Teknolojiokucu Hamko
Umurlarında olsun olmasın.Nasıl diğer ülkelerde hareket ediyorlarsa Türkiyede de öyle hareket etsin.Kararın destekçisiyim.
Cevapla
Okan
Adamlar 1 saatte 30m paradan fazla para kazaniyodur sen 30m tl ceza kessen ne kesmesen ne umrundami saniyosunuz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.