Antenlerin giderek küçülmesi

Nokia'nın anteni iç kısımda bulunan cihazı 3210'dan sonra, antenli telefonlarda törpülenmeler görülüyordu. Telefoncuların kendi imalatları olan ufak antenler, uzun antenlerle yer değiştiriyordu. Mesela Ericsson'un antenleri vida sıkar gibi takılıp, çıkarılabiliyordu. A1018'in koca anteni, yarı yarıya kısaltılarak da çalıştırılabiliyordu.

10-15 KG'luk deterjan kutusunun içinden çıkan Bosh telefon (Omo Matik'ti galiba. Telefon da, resimde solda yer alan.)

Gazetelerin ardından bu kez 30-35 Milyon Lira değerindeki 10-15 KG'luk deterjanların içinden çıkıyordu cep telefonları. Hatırladığım, Bosh'un kallavi bir modeli vardı ki aman yarabbi! Halk arasında "Takoz" olarak tabir edilen Ericsson'un GH688, A1018 gibi modellerinden bile daha geniş ve büyüktü. Ve bir arkadaşımda bu telefon vardı, cebinde değil de, çantasında taşıyordu daha çok.

Yeni kral Ericsson GH688 posteri telefoncularda (Slogan, "Gerçek kral" da olabilir.)

Çıktığı dönemde, hemen hemen her telefon dükkanının duvarlarını süsleyen bir posterdi. Kendisi zaten dev gibiydi, bir de posterde daha büyük baskısı görününce, eskiden minibüs camlarına yapıştırılan arabesk müzik sanatçılarını hatırlatıyordu. Gayet karizmatik ve sağlam bir telefondu.

Telefon kapaklarının değiştirilerek farklı model telefon görünümlerinin kazandırıldığı günler

Yine Nokia telefonlarda sıklıkla görülen bir güzellikti bu zamanına göre. 3310 sahibisiniz diyelim, hemen yeni önlü arkalı bir kapak alarak o telefonu 8210 görünümüne kavuşturabiliyordunuz veya 3315 görünümüne. Zaten bu telefonların özellikleri hemen hemen birbirleriyle aynı olduğu için, 1-2 farklı kapak alarak istediğiniz gibi telefonunuzu yeni bir modele çevirebiliyordunuz. O sıralar bu tip kapak satışı işini akıl edenler, iyi düşünmüş gerçekten.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.