Güncel

Türkiye'de en çok kullanılan 20 isim ve soyadı açıklandı

Devirle birlikte isimler de değişti, Hayriye'nin yerini Belinay aldı.


Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, hayat şartları ve gelişen teknolojiyle birlikte çocuklara verilen isimlerde de büyük değişim yaşanıyor. 1920'li yıllarda revaçta olan Hayriye, Cemile, Zeliha'nın yerini şimdilerde Azra, Nisanur ve Belinay almış. Erkeklerde ise Kemal, Ramazan, Recep'in yerine Eymen, Çınar ve Umut tercih edilmiş. 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden derlenen bilgiye göre; 

Nüfus kütüklerine kayıtlı en çok kullanılan kadın isimleri şöyle sıralandı: 

Zeynep, Elif, Ecrin, Yağmur, Zehra, Azra, Nisanur, Ela, Belinay, Nehir, Hiranur, Meryem, Irmak, Eylül , Sümeyye, Cemre, Rabia, Ayşe ve Fatma. 

1923 ile 1930 arasınTürkiye'de en çok kullanılan kadın isimleri ise şunlar: 

Fatma, Ayşe, Emine, Hatice, Zeynep, Şerife, Hanife, Meryem, Sultan, Zehra, Havva, Hayriye, Cemile, Zeliha, Elif, Gülsüm, Naciye, Havva ve Fadime. 
1404829284_fft81mf2275455.jpeg
2013'TE KIZ ÇOCUKLARINA VERİLEN İSİMLER 
2013'te kız çocuklarına verilen 20 isimle Cumhuriyetin ilk yıllarında kız çocuklarına verilen isimler arasında sadece; Zeynep, Fatma, Meryem, Elif ve Ayşe benzerlik taşıyor. 

ERKEK İSİMLERİ
1923-1930 yıllarında revaçtaki erkek isimleri şöyle: 

Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin, Hasan, İbrahim, İsmail, Osman, Halil, Süleyman, Yusuf, Ömer, Abdullah, Mahmut, Salih, Kemal, Ramazan, Recep, Mehmet Ali. 

2013'te de erkek çocuklarına verilen 20 isim şöyle sıralandı: 

Yusuf, Berat, Emir, Mustafa, Ahmet, Ömer, Mehmet, Muhammed, Emirhan, Eymen, Ali, Çınar, Enes, Kerem, Miraç, Umut, İbrahim, Furkan, Hüseyin ve Yunus Emre. 

EN ÇOK YILMAZ SOYADI KULLANILIYOR 
Genel Müdürlüğün istatistiklerine göre; en çok kullanılan soyadları listesinde ise Yılmaz, Kaya, Demir, Şahin ve Çelik ilk 5 sırada yer aldı. En çok kullanılan diğer 15 soyadı ise ise şöyle sıralandı: Yıldız, Yıldırım, Öztürk, Aydın, Özdemir, Arslan, Doğan, Kılıç, Aslan, Çetin, Kara, Koç, Kurt, Özkan ve Şimşek. (CİHAN)

Yorumlar
zeynep
çok güzel isimler var diyilmi arkadaş ve dostlarım
Cevapla
Beren
Almila ya soyad arıyorum fikir veririr misiniz
Cevapla
zeynep
hayır
Beren
Neden almila yazmadınız
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.