Güncel

Türkiye'de en çok satılan akıllı telefon markaları belli oldu!

Türkiye'de en çok kullanılan akıllı telefon markalarını biliyor musunuz? Cevabınız evet ise sizleri haberimize davet ediyoruz.

Türkiye'de en çok satılan akıllı telefon markaları belli oldu!

BTK tarafından yapılan en çok kullanılan marka araştırması yayınlandı. Bu rapor ile birlikte en çok tercih edilen markaları görmüş olacağız. Raporda Türkiye’de en fazla tercih edilen telefon markalarına dikkat çekildi. Sıfır akıllı telefon markaları içerisinde Apple ve Samsung çok yüksek bir orana sahip. Diğer markalar ise, sırf bu nedenden dolayı çok yüksek satış rakamları elde edememişler.

En çok satılan markalar

Türkiye’deki akıllı telefon pazarına baktığımızda karşımıza lider olarak Samsung çıkıyor. Güney Koreli şirket, 2021 yılının ilk çeyreğinde 870 bin civarında akıllı telefon satmayı başarmış. Samsung yaklaşık olarak yüzde 36,7 paya sahip. Böylece sektörde lider konumunda yer almış. BTK raporlarına bakıldığında 2021 yılının ilk çeyreğinde Apple markasının 770.300 satış yaptığı görülüyor. Yani Samsung ile neredeyse aynı. Bu bizlere Apple pazar payının yüzde 32,4 olduğunu gösteriyor.

Apple, Türkiye’deki pazar payını artırmaya çalışsa bile yine de karşısında Samsung gibi bir rakip var. Bu nedenle hızlı bir şekilde pazar payını üst seviyelere çıkarması neredeyse imkansız görülüyor. Ülkemizdeki akıllı telefon fiyatlarının artması da Apple için büyük dezavantaj. Ayrıca çıkan çip sıkıntısı da fiyat arttırımına neden olmuştu. Samsung ve Apple sonrasında Türkiye’de en çok satış yapılan akıllı telefon markaları sırasıyla Oppo, General Mobile, Redmi ve Reeder oldu.

Ülkemizde satılan en çok markaları görmüş olduk. Listede Xiaomi firmasının olmaması şaşkınlık yaratsa da, Araştırmacılar 2.çeyrekte listenin değişeceğini düşünüyor.

En çok satılan markalar raporu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Bir dost
Xiaomi listede yok fakat resmi olarak satışları bile ele alsak, Xiaomi + Redmi + Poco + Blackshark = en kötü 2. Sırada yer alır. Bir de kaçakları ekle üstüne elveda zamzung :)
Cevapla
Emrah
Bende xiomi mi 11 var harika bir telefon çok memnun
Cevapla
İsimsiz
Xiomi turkiyede lider bu resmi olan cihazlarin sayisi 😉😃
Cevapla
Adım yok
Şayomi bence liste de şuan bile olmalıydı kaçak olarak kullananda çok
Cevapla
Engin akkas
Bu kesin olarak bilinmemektedir Xiaomi daha fazla satılmaktadır sebebi şu btk kayıtlı cihaz üzerine hesap yapıyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.