Güncel

Türkiye'de nakit kullanımı giderek azalıyor

Bankalararası Kart Merkezi BKM'nin bu yıl sekizinci kez yaptığı Kart Monitör Araştırması'na göre nakit kullanımı giderek azalıyor.

Nakiti daha az kullanmaya başladık

Araştırmaya göre her 10 kişiden 7'sinin ödeme aracı olarak kredi kartı kullanmayı tercih ettiği görülürken, banka kartını para çekmektense ödeme aracı olarak kullananların sayısı da artıyor.

Gelecekte ödemelerini cep telefonu ile yapmak isteyenlerin oranı bu yıl yüzde 67'ye yükselirken, temassız ödeme teknolojisini kullananların oranının son 2 yılda yaklaşık 3 katına çıktığı gözleniyor. Ipsos tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türkiye'deki kart kullanma bilincinin hızla arttığı görülüyor.

10 kişiden 7'sinin ödeme tercihi kredi kartı


Kredi kartı, Türkiye'de ödeme anlayışının dijital dönüşümünde en etkili ödeme yöntemlerinin başında geliyor. Verilere göre, 2015 yılında “Alışveriş yaparken en çok tercih ettiğiniz ödeme yöntemi nedir?” sorusuna yüzde 61 oranla kredi kartı yanıtı verilirken, 2017 yılında bu oranın yüzde 68'e yükseldiği göze çarpıyor.

Kredi kartı tercihindeki bu yükseliş, nakit para kullanımının azalışıyla da paralellik gösteriyor. 2015'te alışveriş yaparken en çok tercih edilen ödeme yöntemi olarak nakiti görenlerin oranı yüzde 35 iken, 2017'de bu oran yüzde 27'ye düşmüş durumda.

Kredi kartı almayı düşünenlerin sayısı artıyor

Türkiye'de bir banka hesabı ya da kredi kartı bulunmayan 20 milyonu aşkın tüketici bulunuyor. Kredi kartı almayı düşünen tüketicilerin sayısında 2015'e kıyasla ciddi bir artış var. 2015'te hiç kartı olmayan ve kart almayı düşünenlerin oranı yüzde 11 iken, 2017'de bu oran yüzde 37'ye yükselmiş bulunuyor.

Banka kartları maaş kartından ödeme aracına döndü

ATM kartı ya da maaş kartı olarak tanıdığımız banka kartları bu yerleşik algılarını yitiriyor, birer ödeme aracı olarak daha fazla tercih ediliyorlar. Araştırmada bir banka kartına sahip olduğunu ve onu kullandığını söyleyenlerin oranı yüzde 58 olarak ölçülürken, bu kesimin yüzde 19'u banka kartını alışveriş amaçlı olarak kullandığını belirtiyor.

Banka kartını alışverişlerinde kullanmayanların gerekçelerinde ise kredi kartının taksit ve puan gibi avantajları göze çarpıyor. “Kredi kartı ile taksit kullanarak ödeme yapmayı tercih ediyorum” diyenlerin oranı 2015'te yüzde 6 iken, 2017'de bu oran yüzde 26'ya yükselmiş bulunuyor.

Müşteri memnuniyetinin yolu kart kabulünden geçiyor

Kart kabul eden işyerlerine sorulduğunda, kredi kartı ya da banka kartı ile satış yapmalarındaki en önemli gerekçenin müşteri memnuniyeti sağlamak olduğu görülüyor. Kart kabul eden işyerlerinin yüzde 44'ü müşteri memnuniyetini en önemli gerekçe olarak gösterirken, yüzde 14'ü kredi ve banka kartlarının pratik ve hızlı bir ödeme yöntemi olmasını ön plana çıkarıyor. Kart kabul etmeyen işyerleri ise kart kabul etmeleri durumunda görecekleri en önemli faydanın müşteri sayılarının artması olduğu görüşündeler.

Temassızla ödeme hızında sınırları aşıyoruz

Öte yandan mikro ödemelerde kredi kartı şifresi girme gerekliliğini ortadan kaldıran, kartı elden çıkmadan, saniyeler içerisinde ödeme yapmamızı sağlayan “Temassız Ödeme” teknolojisinin kullanımı da giderek artıyor. Son iki yılda temassız kullanan kart sahiplerinin oranı yaklaşık 3 katına çıkarken temassız ödemeden memnun kalanların oranının da yüzde 64'ten yüzde 77'ye yükseldiği gözleniyor.

Geleceğin ödemesi “mobil ödeme”

POS cihazları, e-ticaret siteleri ve cep telefonu uygulaması gibi ödeme yöntemi olarak kartları kullandığımız alanların sayısı, gelişen teknoloji ve değişen müşteri talepleriyle her geçen gün artıyor. Araştırma sonuçlarında ise bir ödeme aracı, hepsinin önünde yer alıyor: Mobil. 2015'te “Gelecekte ödemenizi hangi araçla yapmak istersiniz?” sorusuna “Cep telefonu” yanıtını verenlerin oranı yüzde 42 iken, 2017'de bu oranın yüzde 67'ye yükseldiği görülüyor.

İnternette en çok giyim ve aksesuar alışverişi yapıyoruz

Kart Monitör Araştırması'na göre kredi kartı kullanıcıları arasında internetten alışveriş yapma sıklığı ayda ortalama 2,1'e ulaşmış durumda. 2015'te bu sayının 1,5 olduğu düşünüldüğünde, internetten alışveriş yapma alışkanlığının ne kadar büyük bir hızla arttığı ortaya çıkıyor.

Kredi kartı sahiplerinin yüzde 32'si internetten giyim ve aksesuar ürünlerini satın aldıklarını söylerken, bu kategorileri yüzde 14'le yemek siparişi, yüzde 10'la market, elektronik ve gıda, yüzde 8'le havayolu/seyahat harcamaları takip ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.