Türkiye'de satılan amiral gemisi telefonların SAR değerleri! Şaşıracaksınız! - Page 1

Yazımıza başlamadan önce bilmeyenler için SAR değerinin ne olduğundan en kısa şekilde bahsedecek olursak; akıllı telefonların insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarı anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Mobil cihazların çalışırken yaydıkları ve insan vücudunun emdiği radyasyon değeri her cihazda farklılık gösteriyor. Bu değerlerin ABD ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından iki farklı kabul edilebilir sınırı mevcut.


ABD Federal İletişim Komisyonu’na göre, vücut için 1 gr doku üzerinde yapılan ölçüm dikkate alındığında 1.6 W/Kg SAR seviyesine sahip telefonlar güvenli kabul edilmektedir. Diğer yandan ise Avrupa’da, devlet kurumları telefonun SAR değerinin 10 gr doku üzerinde yapılan ölçüm dikkate alındığında 2 W/kg’dan düşük olmasını yeterli bulmaktadır.


Özet ile Amerika'da 1.6 W/kg, Avrupa'da 2W/kg SAR değeri ve bu değerlerin altındaki SAR seviyeleri güvenli kabul edilir. Ülkemizde ise geçerli olan SAR değerleri Avrupa Birliği Konseyi tarafından belirlendiği için akıllı telefonlardaki SAR değerinin 2 W/kg’dan düşük olmasını yeterli bulmaktadır.


Biz de Teknolojioku olarak bu anlamda, halihazırda satışa sunulan amiral gemisi niteliğindeki akıllı telefon modellerini ve bu modellerin SAR değerlerini sizler için listeledik.


İşte Türkiye'de satılan amiral gemisi telefonların SAR değerleri!

Türkiye'de satılan amiral gemisi telefonların SAR değerleri! Şaşıracaksınız! - Page 2

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G


SAR Değeri 10g (Baş): 0.714 W/kg

Türkiye'de satılan amiral gemisi telefonların SAR değerleri! Şaşıracaksınız! - Page 3

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G


SAR Değeri 10g (Vücut): 1.580 W/kg

Türkiye'de satılan amiral gemisi telefonların SAR değerleri! Şaşıracaksınız! - Page 4

Xiaomi Mi 11


SAR Değeri 10g (Baş): 0.555 W/kg

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.