Güncel

Türkiye'deki Drone sayısı belli oldu

Türkiye'de kullanılan Drone sayısı ortaya çıktı. İşte resmi rakamlara göre Türkiye'de kayıtlı olan Drone sayısı.

Türkiye'deki Drone sayısı belli oldu

Drone yani insansız hava araçlarının kullanımı dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artıyor. Belli bir büyüklüğün üzerinde Drone modellerinin kısa adı SHGM olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne kayıtlı olması gerekiyor. Müdürlük yaptığı açıklama ile Türkiye'deki Drone sayısı ile bunları kullananların sayısını duyurdu.

Türkiye'deki Drone sayısı belli oldu

Yapılan açıklamaya göre Türkiye'de kayıtlı Drone sayısı 24 bin 866 olurken, bu araçları kullananların sayısı ise 31 bin 194 oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) verilerine göre, İHA Sistemleri Talimatı'nın yayımlanmasının ardından, 23 Şubat 2016 itibarıyla İHA'ların kaydı için başvurular internet üzerinden alınmaya başlandı.

Talimat çerçevesinde, azami kalkış ağırlığı 500 gramla 25 kilogram aralığında olan İHA'lar ve bunları kullanacak pilotlar, Genel Müdürlük tarafından oluşturulan internet tabanlı kayıt sistemine kaydedildi.

500 gramdan hafif Dronelar'a kayıt zorunluluğu yok

Bunun dışında azami kalkış ağırlığı 25 kilogram ile 150 kilogram aralığında olan ikinci gruptaki İHA'lar ile azami kalkış ağırlığı 150 kilogram ve daha fazla olan İHA'ların Türk hava araçları tesciline kayıt yaptırma zorunluluğu bulunuyor.

Kapalı alanlarda kullanılan İHA'lar, yere veya herhangi bir platforma bağlı olan insansız balon ve benzeri sistemler, devlet insansız hava araçları ve azami kalkış ağırlığı 500 gramdan daha az olan İHA'lar talimat kapsamının dışında yer alıyor.

Drone eğitim kuruluşlarının sayısı 25'e yükseldi

Bu yıl 11 kuruluş, Genel Müdürlükten İHA Eğitim Kuruluşu Yetkisi alırken, Türkiye'deki Drone eğitim kuruluşlarının sayısı 25'e yükseldi. Bugün itibarıyla Türkiye'de kayıtlı Drone sayısı 24 bin 866'ya yükseldi, kullanıcı sayısı ise 31 bin 194'ü buldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.