Güncel

Türkiye’deki en itibarlı meslekler hangileri?

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki en itibarlı meslekler belirlendi. İşte Türkiye'nin en itibarlı meslekleri.

Türkiye’deki en itibarlı meslekler hangileri?

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Öğretim Üyesi Yr. Doç. Dr. Lütfi Sunar’ın yürüttüğü Türkiye’de Çalışma Yaşamı ve Mesleklerin İtibarı başlıklı araştırmaya göre Türkiye’deki en itibarlı meslekler belirlendi.

Buna göre sıralamada temel maaşı belirli olan meslekler en başta yer alıyor. Listeye genel olarak göz attığımız zaman öyle aman aman farklı bir meslek dalı bulunmuyor. Belki de çoktan bu habere giriş yapmadan aklınızda tahminler yürütmeye başladınız bile. 

Dilerseniz hep beraber hangi mesleklerin ülkemizde daha itibarlı olduğuna kısacası göz atalım. 

1. sırada tıp doktorluğu yer alıyor. Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyonellere verilen bir isim. 

2. sırada ise profesörlük bulunuyor. Profesör, en yüksek düzeydeki akademik unvana sahip kişilere verilen bir ünvan. Sözcük, “bir sanat ya da bilim dalında en yüksek düzeyde uzman” anlamına gelen Latince professor’ün karşılığı olarak Türkçeye girmiştir. Profesör kısaca prof olarak da yazılmaktadır. Sadece profesör olarak anılanların yanısıra bir de ordinaryüs ve emeritüs profesörler vardır.

3. sıraya göz attığımız zaman bizleri hakimlik karşılamakta. Devlet ile birey arasındaki veya bireylerin kendi aralarındaki veya devletin iki idari birimi arasındaki anlaşmazlıkları ile kamu düzenini bozan suçlara ilişkin konuları, Anayasaya, kanunlara ve hukuk ilkelerine uygun olarak inceleyen, vicdani kanaatine göre ve bağımsız olarak karar veren kişidir. 

4. sırada ise kutsal mesleklerden biri olarak görülen öğretmenlik yer almakta. Öğretmen ya da hoca; bir bilim dalını, bir sanatı, bir tekniği veya belli bir bilgiyi öğretmeyi kendisine meslek edinmiş kimsedir. İtibarı belki de halk arasında en değerli olan meslek dalı olarak görülmekte.

Son olarak 5. sırada diş hekimliği mevcut. Diş hekimi veya Diş Tabibi, ağız ve diş sağlığı konularında Yüksek lisans düzeyinde eğitim alan kişilere verilen isimdir.

Yorumlar
Mat
Ne saygınlığı sınıfa girdiğim zaman ayağa kalkmıyor hemde sınıfın çoğu ayağa kalkmadı ve bende onları zorla defalarca uyarılarla dönem sonuna kadar ayağa kalkmayı öğrencilere sağladım ama okul çevresi ve mahalleye göre değişiyor özellikle asker ve polislerin bile giremediği yere öğretmen giriyor bunun olması yasa dışı polis korktuğu yerde öğretmen niçin korkmasın.
Cevapla
Suat
Maalesef öğretmenlik Türkiye'de saygın meslekler arasında yer almıyor. Ben de bir öğretmenim. Toplumun öğretmene bakışının , devlet büyüklerinin öğretmenlerini küçümseyen tutumundan kaynaklı diye düşünüyorum. Bir ülke ancak öğretmenlerin omzunda yükselebilir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.