Güncel

Türkiye’deki konsol fiyatları yabancıları bile üzdü!

Ülkemizdeki yüksek konsol fiyatları yabancı basında bile yankı buldu. Xbox Series X fiyatı “delicesine pahalı” olarak lanse edildi.

Türkiye’deki konsol fiyatları yabancıları bile üzdü!

Son 1 yılda oyun konsollarına muazzam zamlar geldi. Çok değil daha 2020 yılının Nisan ayında 1600 TL’ye Xbox One S satın almak mümkündü. Hatta bununla ilgili yaptığımız bir videoyu da YouTube kanalımız üzerinden takipçilerimizle paylaşmıştık.

Fakat 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde konsol fiyatlarına muazzam zamlar geldi. ÖTV, KDV ve döviz kurları derken işin içerisine bir de yüzde 50 ek gümrük vergisi dahil edildi. Hal böyle olunca ABD’de 499 dolardan satışa çıkan yeni nesil Xbox konsolunun ülkemizdeki fiyatı 1200 dolara dayandı.

Türkiye’deki konsol fiyatları yabancıları bile üzdü!

Game Rant, Tech News Today ve Pure Xbox gibi mecralar ülkemizdeki konsol fiyatlarını manşetlerine taşıdılar. Yabancı mecralar genel olarak Türkiye’deki konsol fiyatlarının üzücü olduğunu ve Xbox Series X’e ulaşmanın da neredeyse imkansız olduğunu vurgulamışlar.

Türkiye’deki konsol fiyatları yabancıları bile üzdü! - Resim : 1

Game Rant ise konsolun delicesine pahalı olduğunu belirtmiş. Evet bu durumun biz de farkındayız. ABD’de 499 birime satılan bir konsolun ülkemizde 9299 birimden satılıyor olması bizleri de mutlu etmiyor.

Lakin 1 Ocak’da ek gümrük vergisi yüzde 50’den 20’ye düşürülecek. Eğer bu durum gerçekleşirse Xbox Series X fiyatı da tekrardan 7499 TL’ye düşebilir. Tabi o zamana kadar döviz kurlarında da aşırı bir artış olmamasını ümit ediyoruz.

Yorumlar
Dec-el'All
Bütün dünya büyük bir buhran içinde kaynıyor. 3. Dünya savaşı yakındır....
Cevapla
Fukara Anadolu İnsanı
Bir oyun konsolu bir mühendis maaşı olmaz olamaz.Yemin ediyorum bi yüzümüz gülmedi be.Hadi konsolu aldın oyun nasıl alacaksın.Gerçek hayattan biraz olsun kopmak için oyun oynuyordum.Bilgisayarımda artık bozuk. :)
Cevapla
Emin
Önceden sadece fakir alamıyodu şimdi zenginde alamıyor işte adalet:-D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.