Türkiye'nin en büyük şirketleri ödüllendirildi

Capital Dergisi tarafından bu yıl 17’nci kez hayata geçirilen “Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması” sonucunda lider şirketler 13 Kasım’da Vodafone sponsorluğunda ödüllendirildi.

Türkiye'nin en büyük şirketleri ödüllendirildi

Capital Dergisi tarafından bu yıl 17’nci kez düzenlenen “Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması”nın sonuçları açıklandı. Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ve Ferko İnşaat co-sponsorluğunda 13 Kasım gecesi düzenlenen törenle Türkiye’nin en büyük şirketleri ödüllerine kavuştu. Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir zeminde büyümesine katkı sağlayan ve küresel rekabet gücüne önderlik eden şirketlerin ödüllendirildiği gecenin açılış konuşmasını T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yaptı.

“Cirosunu En Fazla Artıran Şirketler”, “Kârını En Çok Artıran Şirketler” ve “En Çok Kâr Eden Şirketler” gibi kriterlerin içinde bulunduğu toplam 8 kategoride dağıtılan 25 ödülle tamamlanan Capital 500 gecesinde aynı zamanda, Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, “Onur Ödülü”ne layık görüldü.

1415956782_fikriisikveinankirac.jpg

Gecede Türkiye’de ayrım yapmaksızın özel sektörü tüm yönleriyle kapsayan araştırmanın sonuçları da açıklanmış oldu. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında gösterilen Türkiye’nin sürdürülebilir ve istikrarlı büyüme performansına katkı sağlayan, Capital 500 listesinde yer alan Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketinin 2013 bilanço rakamlarına göre toplam cirosunun 755.340.815.239 TL (755 milyar 340 milyon 815 bin 239 TL) olduğu açıklandı.

Capital Dergisi’nin gelenekselleşen Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması, 17 yıldır özel sektörün gücünü iş dünyasıyla paylaşıyor. Capital Dergisi tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Capital 500 araştırmasına göre şirketlerinin büyüme hızı bir önceki yıla göre yükselerek nominal %14,3, reel ise %7,9 olarak gerçekleşti. 2012 sonuçlarının açıklandığı geçen yılın Capital 500 araştırmasında nominal büyüme %9,7, reel büyüme ise %2,6 olarak belirlenmişti.

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, konuşmasında şu değerlendirmeyi yaptı:

1415956752_gokhanogut.jpg

“Vodafone Türkiye olarak Capital 500 Ödül Töreni’ni 5 yıldır desteklemekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Gelişen ekonomisiyle Türkiye’nin yükselişine katkılarından dolayı Capital 500 şirketlerine teşekkür ediyoruz. Capital 500 şirketleri bu yıl da gayrisafi yurt içi hasılanın üzerinde büyüme performansı gösterdi. Capital 500 şirketlerinin başarı reçetelerinin, tüm Türk şirketlerine ilham verdiğine inanıyoruz. Günümüzde şirketler, dijital stratejiler üreterek ve etkin şekilde uygulayarak büyümelerinde ivmeyi yakalayabiliyor. Dijitalleşme bugün kurumların pazardaki rekabetçiliklerini korumaları için bir ön şart. Vodafone Türkiye olarak bu vizyonla Yarına Hazırım Platformu’nu hayata geçirdik. Şirketlere, dijital dönüşüm ile mevcut kaynaklarıyla neler yapabilecekleri, verimliliklerini nasıl maksimuma çıkarabilecekleri konusunda yol gösteriyoruz. Dijital dönüşümde birçok başarı öyküsüne imza attık ama gidilecek daha yolumuz olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin ve kurumların küresel arenada daha rekabetçi olabilmeleri ve geleceğe hazır olmaları için yatırımlarımıza ve desteklerimize her zaman artan bir hızla devam edeceğiz.”

1415956804_toplufotograf.jpg

Capital ve Ekonomist Dergileri Genel Yayın Direktörü M. Rauf Ateş, Capital 500 hakkında şunları söyledi: “17’nci senemizde Capital 500’ün iş dünyasına önemli katkılarından birinin, Türkiye’de yeni ve büyük şirketlerin ortaya çıkmasına ışık tutmak olduğunu görüyoruz. Capital 500 çalışmasına başladığımız 1998’den bu yana Türkiye de sürekli büyüdü. Türk ekonomisine dolaylı olarak katkı sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye ekonomisinde fark yaratan tüm Capital 500 şirketlerini tebrik ediyoruz.”

Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten, şunları söyledi:

“Yapılan iyi işleri destekleyen bu tür organizasyonlar, iş dünyası için çok önemli bir motivasyon kaynağı. İstihdam, ihracat ve üretim gücünün yanı sıra sürdürülebilir stratejilerle her geçen gün büyüyen şirketler ve markalar; sadece Türkiye’de değil, küresel platformda da kendinden söz ettiriyor. Biz de Ferko İnşaat olarak yaklaşık 25 yıldır Türkiye ekonomisinin büyümesine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Ferko İnşaat’ı kurduğumuz 1990 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında pek çok önemli projeye imza attık. Hem kendi markamızı hem de Türkiye’yi farklı platformlarda en iyi şekilde temsil etmeye özen gösterdik. Yurt içi ve yurt dışında hayata geçirdiğimiz projelerin başarısında, Türkiye ekonomisi ve Türk markalarına olan desteğin etkisi yadsıyamayız.”

Ödül kazanan şirketler şöyle sıralandı:

Türkiye’nin En Büyük Şirketleri

1.    Tüpraş

2.    OMV Petrol Ofisi

3.    Türk Hava Yolları

Cirosunu en çok artıran şirketler

1.    Ewe Enerji

2.    Odaş Elektrik Üretimi

3.    Genpower Jeneratör

En çok kâr eden şirketler

1.    Turkcell Grup

2.    Anadolu Efes Biracılık

3.    Enka İnşaat

Kârını en çok artıran şirketler

1.    Balıkesir Elektromekanik

2.    Hugo Boss Tekstil

3.    Zorluteks Tekstil

En çok ihracat yapan şirketler

1.    Tüpraş

2.    Ford Otosan

3.    Arçelik

İhracatını en çok artıran şirketler

1.    Akyürek Tüketim Ürünleri

2.    Eti Bakır

3.    Kerim Çelik Mamulleri

En çok istihdam sağlayan şirketler

1.    Türk Telekom Grup

2.    Arçelik

3.    BİM Birleşik Mağazalar

4.    LC Waikiki Mağazacılık

İstihdamını en çok artıran şirketler

1.    Esan Eczacıbaşı

2.    Aksa Jeneratör

3.    Limak Yatırım

Onur Ödülü: İnan Kıraç