Güncel

Türkiye’nin en geniş katılımlı bilgi teknolojileri etkinliği İstanbul’da gerçekleşti

SAP, Türk girişimcileri 1,4 Milyar Dolarlık Start-up Sermayesinden Daha Fazla Pay Almaya Davet Etti

Türkiye’nin en geniş katılımlı bilgi teknolojileri etkinliği İstanbul’da gerçekleşti

Geleceği bir bulut şirketi olarak karşılama vizyonuyla, bilgi teknolojilerinde iş süreçlerine erişimi sadeleştirme stratejisini duyuran SAP, Türkiye’nin en geniş katılımlı teknoloji konferansını gerçekleştirdi. Tüm sektörlerden orta ve üst düzey yöneticileri ağırlayan 19’uncu SAP Forum İstanbul, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 31 Ekim 2014 Cuma günü yapıldı.

Yılın en kapsamlı bilgi teknolojileri etkinliği SAP Forum İstanbul, bu yıl “Basit Düşün, Fark Yarat” temasıyla hayata geçirildi. İnovatif teknolojileri, yenilikçi fikirlerle buluşturarak iş dünyasının geleceğini yeniden tasarlamak için bir platform sunan SAP Forum’da odak noktası karmaşık olan iş uygulamalarına SAP’nin yaklaşımı ve sadeleştirme stratejisiydi. Etkinlikte bir araya gelen iş dünyasından profesyoneller, bilgi teknolojileri dünyasından uzmanlar, üniversiteler, girişimciler ve SAP müşterileri, sadeleşen iş çözümleriyle gelen yüksek verimlilik fırsatlarıyla tanıştı.

1414836223_sap-ust-yonetim-ve-yonetim-kurulu-uyesi.-sap-global-musteri-operasyonu-baskani-robert-enslin-1.jpg

Gençlerden inovasyon dersi

SAP Forum’da açılış oturumu genç girişimcilerle başladı. İlk olarak Forbid isimli telefon arama engelleme mobil aplikasyonunu geliştiren 18 yaşındaki Alman Lisesi öğrencisi Ömer Oğuz, Destination Imagination Organizasyonundan ödül alan yeni projesini tanıttı. Avrupa’daki çok kültürlülük sorununu aşmaya odaklanan proje tasarım odaklı düşünce mantığıyla geliştirildi. 

Trendbox şirketinin kurucusu Arman Eker, sahnede günlük alışveriş deneyiminin ürettiği büyük veriyi inceleyen startup projesini tanıttı. Barkod okuyucularla yazarkasa arasına monte edilen Trendbox cihazı, anlık olarak yapılan alışverişleri analiz ederek perakende markalarına kendi ürünlerinin ve rakip ürünlerinin satış trendlerini anlık olarak sunabiliyor. SAP HANA üzerinde çalışan sistem SAP Startup Focus programına kabul edilen ilk Türk girişim oldu ve 1000’den fazla girişimci arasında SAPPHIRE’da son beşe kalmayı başardı.

18 yaşındaki Robert College öğrencisi Kaan Göksal, bağlantılı priz projesiyle son sunumu yapan genç isim oldu. Nesnelerin internetine bağlı çalışan priz, enerji tasarrufu saatlerini kullanıcının cep telefonuna mesaj olarak iletebiliyor ve enerji tüketiminde tasarruf sağlıyor.

1414836235_sap-turkiye-genel-muduru-zeynepkeskin03.jpg

Genç girişimcilerin ardından sahneye çıkarak açılış konuşmasını yapan SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, değişen dünyaya hızlı adapte olmayı öğrenmek için genç girişimcileri desteklediklerini ve gençlerin yaratıcılığıyla beslenmek istediklerine değindi. SAP bünyesinde tersine mentorluk (reverse mentoring) programını hayata geçirdiklerini anlatan Keskin sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Değişime daha hızlı adapte olmayı öğrenmek, günümüzün profesyonellerinin kaçınılmaz gerçeği. İş dünyasının en büyük düşmanını kompleksleşen iş süreçleri olarak görüyoruz. ‘Basit Düşün, Fark Yarat’ diyerek zorlayıcı işleri daha hızlı ve kolay yönetmek üzere güvenli bir bilişim altyapısı sağlıyoruz. Araştırmalara göre şirketlerin bilgi teknolojileri bütçesinin dörtte üçü operasyonlara ayrılıyor. İnovasyona daha çok kaynak ayırmamız gereken bir çağdayız. Şirket kültürünün merkezine yenilikçiliği koymayan firmalar için sürdürülebilir büyüme zor ve fark yaratmak imkansız. Bu tabloyu tersine çevirmek için bağlantı ekonomisinin gücünden faydalanmamız gerekiyor. Bağlantı ekonomisi sadece ekonomik bir devrim değil, yeni bir yaşam tarzı ve kültürel bir dönüşüme işaret ediyor. Sadece kurum ve bireylerin değil, cihaz ve makinelerin de yoğun veri akışıyla sürekli iletişim halinde olduğu bu büyük ağda tüm kurumlar aslında birlikte çalışıyor. Örneğin SAP Ariba tedarik ve satın alma iletişimi ağında 1,6 milyon kurumu ve 600 milyar dolarlık bir iş hacmini birbirine bağlıyoruz. Türkiye’den 6000 kurum bu platformun üzerinde çalışıyor. Bağlantılı makinelerin 2020’ye kadar 30 kat artarak 26 milyara erişeceği hesaplanıyor. 2020’de bağlantı ekonomisinin 1,9 trilyon dolarlık bir global gelir yaratacağı hesaplanıyor. Dünyanın başarılı ekonomilerine baktığımızda, internetin GSYİH’e yarattığı katkının %3-4 boyutunda olduğunu görüyoruz. Kısa vadede 2016 yılında bu oranın tam iki katına çıkacağı hesaplanıyor.

“Astronomik olarak artan verinin ise 2020’de 40 trilyon gigabayta erişeceği öngörülüyor. 2000’li yıllarda büyük bir soru işareti olarak hayatımıza giren bulut kavramı, bugünün ana iş yapış tarzına dönüştü. SAP olarak, bulutu sadeleşmenin anahtarı olarak görüyoruz. İşletmeler sistemlerini buluta taşıyarak fazla yüklerinden kurtuluyor ve karmaşıklığı yenerek maliyetlerini azaltıyor. Büyük veri ancak analiz edilip anlamlandırıldığında kurumlara değer yaratıyor. Bağlantı ekonomisinde veriyi biriktirmek değil akıllı şekilde işlemek zorundayız. Bugün büyük veriyi anlık olarak analiz ederek akıllı ve performanslı şekilde işlemek için SAP HANA’nın gücünden yararlanıyoruz. SAP’yi artık bir bulut şirketi olarak konumluyoruz. Dünyada ve Türkiye’de bulut gelirlerimiz önceki döneme göre dört kat büyürken, dünyada 44 milyon bulut kullanıcısına eriştik. İş süreçlerine erişimi sadeleştirerek ve karmaşıklığı ortadan kaldırarak ekonomideki verimlilik hedeflerine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.”

SAP Üst Yönetim ve Yönetim Kurulu Üyesi, SAP Global Müşteri Operasyonu Başkanı Robert Enslin açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Global ekonomik krizden beri Türkiye genç bir jenerasyonla dönüşümü yakaladı. Türkiye, son 10 yılda ekonomisine teknolojiyi entegre ederek dış yatırımcılar için bir cazibe merkezine dönüştü. 10 yılda Türkiye’nin teknolojide 60 kat büyüdüğü hesaplanıyor. Global olarak baktığımızda 20 saniye içinde, 20 yıl öncekinin toplamından daha çok veri, internette üretiliyor. Artık şirketlerin başarısı, şirket içinde üretilen verilere göre değil, şirket dışındaki verilere ulaşıp analiz etme gücüyle ölçülüyor. Tüketicilerin, hatta  rakiplerin ürettiği veriyi takip ederek anlamlı sonuçlar üreten hiperbağlantılı ekonomiler (hyperconnected economy) rekabetin kazananı oluyor. Karmaşık yapılar verimliliğin baş düşmanı. Kompleks iş süreçlerinin dünyanın en iyi 200 şirketine maliyeti yılda %10,2’lik bir gelir kaybı oluyor. Bu da 529,1 milyar TL olarak ölçülüyor. Bugün dünyanın en önemli şirketlerinin 80’den fazla CEO’su işlerini basitleştirmeyi öncelik olarak görüyor. Biz de SAP olarak teknolojilerimizi iş süreçlerini sadeleştirmeye adadık. Yenilikçi çözümlerimizi, SAP HANA, Bulut ve Business Network ticaret ağları çatısı altında işletmelere sunuyoruz. SAP HANA’yı sadeleşmenin baş aktörü olarak görüyoruz. Gerçek zamanlı analitiklerle ve veri yapılarını küçülterek daha hızlı çalışmaya olanak tanıyoruz. SAP HANA sadece bir veri tabanı değil, başlı başına bir platform. Sosyal medya, iş zekası, mobil ve uygulamalar geliştirmek için sistemleri ve verileri tek bir zeminde buluşturan bir inovasyon. Kompleks süreçlerle savaşmak için en büyük kozumuz HANA üzerinde 1700 girişimci (startup) çözüm geliştiriyor ve bugün SAP HANA dünya üzerinde hiçbir veri tabanının sahip olmadığı pazar payıyla büyümesine devam ediyor.”

SAP Grup CIO’su ve Bulut Bilişim Başkanı Ingrid-Helen Arnold, açılış oturumunda şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin teknolojide dönüşümü, tüm uluslar için göz kamaştırıcı bir örnek. Teknolojik dönüşümünü hızlandıran Türk şirketler, global markette yakından takip ediliyor ve güçlü birer örnek oluşturuyor. Biz de sadeleşen stratejimizle Türkiye’deki kurumların daha verimli çalışmasına destek vermenin gururunu yaşıyoruz. SAP HANA sayesinde örneğin 7,1 terabaytlık bir veri ayakizini 1,4 terabayta indirerek, ortalama 5 kat sıkıştırma oranıyla radikal bir verimlilik artışını ve hızlanmayı şirketlerle buluşturuyoruz. SAP HANA, iş süreçlerinde gerçek zamanlı analiz ve simülasyon yetenekleriyle yarının ihtiyaçlarını bugünden öngörebilmeyi sağlıyor.”

Toplam 11 salonda gün boyu süren paralel sunum ve oturumlarla devam eden SAP Forum’da 10 ayrı deneyim sahnesinde veritabanı, analitik, mobilite, finans, insan kaynakları, satış, pazarlama, tedarik, satın alma, eğitim, servis gibi konularda çözümler tanıtıldı. Paralel oturumlarda ve sunumlarda Abdi İbrahim, AkçanSA, Anadolu Bilişim, Arçelik, BimSA, BursaGaz, CarrefourSA, Doğan Holding, EnerjiSA, Enerya, Evyap, Fujitsu, HP, Huawei, IBM, İş Bankası, Memorial, Özdilek Grubu, Panasonic, Sabiha Gökçen Havalimanı, Şişecam, Turkcell, Türk Hava Yolları, Vakıfbank, VMWare, Yaşar Holding, YEDAŞ, Zorlu Grubu gibi kuruluşların üst düzey yöneticileri şirket başarı hikayelerini paylaştı. Ayrıca SAP Forum’da Türkiye ekonomisine yön veren Türk Telekom, CarrefourSA, İETT ve YEDAŞ ile SAP arasında ayrı ayrı gerçekleştirilen iş birliklerinin imza törenleri de gerçekleştirildi.

Almanlara Dünya Kupası’nı getiren teknoloji İstanbul’daydı

Tüm sektörlerden 4000 kişiye yakın katılımın bulunduğu SAP Forum’da sektörlere yönelik özel demolar da dikkat çekti. Alman Milli Futbol Takımı’na Dünya Kupası başarısını getiren ve spor analizini SAP teknolojisiyle buluşturan Match Insights çözümünü ele alan özel demo, SAP Forum’un odak noktaları arasında yer aldı. Match Insights demosunda 15 Kasım 2013’te oynanan Almanya-İtalya dostluk maçı 90 dakika boyunca gerçek zamanlı olarak analiz edildi. Bu demo ile katılımcılar, her iki takımdan oyuncuları dakika ve pozisyon bazında anlık olarak takip etti. Sahada paslaşmalarla, topun ve oyuncuların hareketleriyle oluşan milyonlarca farklı bilginin gerçek zamanlı analizi sporun görünmeyen yüzünü ortaya çıkardı. Maçın kaderini değiştiren kararların, teknik ekip tarafından bu analizler sonucunda maç devam ederken nasıl gerçekleştirildiği ortaya kondu.

Akıllı gözlüklerle günlük yaşam ve çalışan deneyimi yenileniyor

Google Glass gibi akıllı gözlükler ve giyilebilir teknolojilerle SAP uygulamalarının buluştuğu deneyim alanı, SAP Forum’un dikkat çekici sunumlarından birine sahne oldu. Saha operasyonlarında çalışan teknisyen ve mühendislerin kullanabileceği uygulamada bakım ve onarım amaçlı harekete geçen teknisyen, akıllı gözlük üzerinden ne yapması gerektiği konusunda yönlendirildi. Direktif alan teknisyen, uygulaması gereken adımları “vanayı kapat, boruları kontrol et” gibi temel direktiflerle tamamladı. Doğru adımları gözlüğü aracılığıyla öğrenebildi. Aynı zamanda üzerinde çalıştığı cihazla ilgili teknik bilgiler de gözlük aracılığıyla teknisyene gösterildi.

Bir diğer akıllı gözlük demosunda akıllı gözlükler SAP teknolojisiyle tüketicilerin kişisel asistanına dönüştü. Alışveriş yapmadığı mağazadan kişisel promosyon alabilen tüketiciler, promosyonun detaylarına gözlükten baktı. Promosyonun geçerli olduğu mağazaya gözlük üzerinden yönlendirilen tüketici, alışveriş esnasında promosyon ürünü gözlüğüyle tarayarak ürünle ilgili bilgilere ulaşabildi. Mağaza çalışanları da benzer bir uygulama ile mağazalarını ziyaret eden müşterileri gözlükte görüntüleyerek onlara özel ilgi göstererek yardımcı oldu.

Perakendede yarının teknolojisi Akıllı Otomat SAP Forum’da tanıtıldı

SAP Forum’da tanıtılan akıllı otomat müşteri memnuniyetini ve müşteri bağlılığını artırmakla kalmayan, aynı zamanda arka planında çalışan güçlü raporlama ve iş zekası altyapısıyla perakendecilere müşteri ilişkileri yönetimi anlamında yeni fırsatlar sunan bir teknoloji olarak dikkat çekti. SAP mobil alışveriş deneyimini yepyeni bir boyuta taşıyan akıllı alışveriş otomatı ile müşteriler kendilerine özel ürün önerileri alabildi. Mobil banka deneyimi, bu cihazla akıllı alışveriş ortamına taşındı. Dokunmatik ekranıyla nakitsiz alışverişi mümkün kılan Akıllı Otomat’la alışveriş deneyimi sosyal medyaya entegre edildi. Demoda katılımcıların Facebook profillerindeki yaşam tarzına göre özel ürün önerileri sunuldu. Örneğin bir müşteri, akıllı otomatla Facebook üzerinden bir arkadaşına sevdiği bir ürünü hediye edebildi. Cihaz, müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını kaydetti ve önerilerle alışveriş deneyimini zenginleştirdi.

SAP’nin geliştirdiği akıllı otomat sayesinde kutu içecek ya da ambalajlı gıda makineleri birbiriyle iletişime geçiyor. Perakende sektörünü de değiştiren bu uygulama SAP HANA üzerinde çalışıyor. Bir firma her an istediği otomatın içinde satılan ve kalan stok miktarını görebiliyor. Talebe anında cevap üretebiliyor. Ayrıca müşteri alışkanlıklarını takip ederek belli ürünlerin daha çok stoklanması sağlanabiliyor. Bakım ve onarım ihtiyaçları uzaktan denetlenebiliyor. Hizmet giderlerini azaltan ve lojistik masraflarını denetlemeye yardımcı olan bu otomat, perakende firmaları için artan verimliliğin ve karlılığın da bir örneğini oluşturuyor.

Tüm güne yayılan ve 4000’den fazla katılımcıyla gerçekleşen SAP Forum’da kapanış oturumunda profesyonel dağcı Tunç Fındık söz aldı. Tunç Fındık, yeryüzündeki en yüksek ikinci dağı olan ve dünyanın en tehlikeli tırmanışları arasında yer alan Pakistan’daki 8611 metrelik K2 dağına 2012’de gerçekleştirdiği zorlu tırmanışının hikayesini katılımcılarla paylaştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.