Güncel

Türkiye'nin ilk araştırma gemisi görevde

Türkiye'nin ilk yerli deniz araştırma gemisi TÜBİTAK Marmara denize indirildi.


BilimSanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Çeksan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak ile diğer yetkililerin katılımıyla Türkiye'nin ilk yerli yapım deniz araştırma gemisi olan TÜBİTAK Marmara Tuzla'daki Çeksan Tersanesi'nden denize indirildi.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi 41.2 metre boyunda ve 9.5 metre genişliğinde. Mayıs ayı sonunda hizmete girecek gemiye Mayıs ayı sonuna kadar, iç kısmı ile bilimsel oşinografik çalışmalarda kullanılmak üzere gelişmiş ölçüm cihazları sistemleri monte edilecek.

1361168673_iste-tubitak-marmara-arastirma-gemisi-4341094o.jpg

Araştırma gemisinin üretilmesindeki amaç, başta boğazlar olmak üzere, deniz kirliliğinin izlenmesi, boru hatlarının gözlemlenmesi, deniz dibindeki canlı yaşamının izlenmesi, tür çeşitliliğinin izlenmesi, kaza ve afetlerde destek verilmesi konularında çalışma yapacak.

TÜBİTAK Marmara 11 bilimadamı ve 12 mürettebattan oluşan bir ekiple hizmet verecek. İncelemeler sırasında denizde 3 bin metre derinliğe kadar inebilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.