Güncel

Türkiye'nin ilk mini uydusu

Türkiye'nin ilk yerli mini uydusu Mayıs ayında uzaya fırlatılıyor.

Türkiye'nin ilk mini uydusu

Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay yaptığı açıklamada, Türksat'ın sahipliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) desteğiyle yapılan ilk yerli mini haberleşme test uydusunun Mayıs ayında uzaya fırlatılacağını söyledi.

29 Kasım 2010 tarihinde İTÜ ile Türksat arasında uydu için protokol imzalandığını hatırlatan Dalbay, yaklaşık 4 kilogram ağırlığındaki prototip haberleşme uydusunun, dünyadan 690 kilometre yukarıdaki yörüngesinde VHF/UHF frekans bantlarında haberleşme imkanı sağlayacağını açıkladı.

1359728964_copyrightaabadoluajansi201320130201143852.jpg

3USAT uydusu, Türksat AŞ'nin Ankara Gölbaşı'ndaki uydu kontrol merkezinden kontrol edileceğini ve amatör radyo alıcı vericisine sahip olacağını söyleyen Dalbay, ''Türkiye üzerinden geçişi süresince de ses ve veri iletişimi sağlayacak. İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi veTürksat mühendislerinin beraber yürüttükleri projede, tasarım çalışmaları tamamlandı, prototip üretimi İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarında yapıldı. Türksat 3USAT'ın yapımı şu anda tamamlandı'' dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.