Bu gelişmeler ülkemizin dünyadaki çıtasını kat kat yükseltse de Anadolu insanının 1960’larda sönen umut ışığını tamamen parlatmaya yetmedi. Bu ışığı tekrar güçlendirecek atılım, 2010 yılının başlarında Gazi Üniversitesi Otomotiv Bölümü mezunu Serdar Sapmaz’ın hayallerinde filizlendi…


Serdar Sapmaz ’ın baş tasarımcısı olduğu 3GEN ’in macerası; 2010 yılının başında adını tasarımından alan süper spor bir araç modeliyle başladı. Tüm Türkiye bu ilk yerli otomobil atılımını Türkiye’nin ekonomisine yön veren dev firmalardan beklerken, serüven idealist bir hoca ve öğrencisi ile Ankara ’da başladı. 3Gen’in mimarı Serdar Sapmaz, o dönemde ders verdiği Gazi Üniversitesi’nden keşfedip yetiştirdiği, genç dinamik, yetenekli ve çalışkan gençlerle ekibini genişletti.

Serdar Sapmaz ülkeye ilk yerli otomobili kazandırma yolunda basamakları aşarken, bir yandan da ülkeye genç yetenekler kazandırmanın çabası içerisindeydi.

2010 yılında filizlenen 3Gen, 2013 yılının başlarında meyvesini vermeye başladı. Yoğun çalışma sürecinin ardından aracın 1/1 ölçekli prototipi tamamlandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.