Güncel

Türkler en sonunda bunu da yaptı! İşte uçan tren!

Türk bilim adamları, uçan tren icat etmeyi başardı.

Türkler en sonunda bunu da yaptı! İşte uçan tren!

Son yıllarda oldukça başarılı projelere imza atan Türk bilim adamları, ileri teknoloji yarışında büyük bir buluşa imza atmaya hazırlanıyorlar: Bu buluşun adı uçan tren!

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü Süperiletkenlik Araştırma Grubu, 4 yıldır üzerinde çalıştığı projeye göre saatte 586 kilometre hıza ulaşan ve rayların 2 santimetre üzerinden gidebilen manyetik raylı trenin prototipi yapıldı. Bu proje TÜBİTAK 'a sunuldu ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu), projeyi 2023 vizyonuna koyarak 2 milyon liralık kaynak verdi.

1360174385_ucantren1409.jpg

Manyetik raylı trenin Çin ve Almanya'da hayata geçirildiğini, Türkiye'de ise sadece kendilerinin prototipini yaptıklarını söyleyen Projenin başkanı Prof. Dr. Ekrem Yanmaz, "Hem trendeki kütle hem de raylardaki mıknatıs aynı kutuplu iletkenler. Bu yüzden birbirlerini itiyor. Haliyle tren havada kalıyor" dedi. Almanya'da bilim adamlarının şu anda 5 kilogram kristal büyütmeyi başardığını belirten Yanmaz, "Kütle ne kadar büyük olursa kaldırma kuvveti de o kadar büyüktür" diye konuştu. Manyetik raylı sistemin pahalı olduğunu da kaydeden Yanmaz, "Bu bir ileri teknoloji yarışıdır. İki ülke 'biz bunu yapıyoruz' diyor. Türkiye sadece prototipinde kalmayacak. TÜBİTAK'ın desteğiyle projemizi büyüterek yolcu taşımacılığına dönüştüreceğiz" dedi. Çalışma için bor madenini kullanmaya başladıklarını söyleyen Yanmaz, "Türkiye'de bu madenin rezervi dünyanın tamamına yetecek orandadır. Magnezyum ve bor madenini birleştirerek süper iletkeni üretiyoruz. Adı da; MgB2. Bu iki madenin akım taşıma ve kaldırma değer kuvvetleri daha yüksek" dedi.

Yorumlar
nuri
Guzel bi haber insallah devamini getirirler
Cevapla
Elinizden bişey gelmiyor beceremiyorsanız eleştirinizi de ona göre yapın,yada siz bi proje gösterin biz alkıl tutallım
Cevapla
misafir
cep telefonu istiyoruz bizim malimiz olsun yurt disindan gelenlere vergi vericegimize
Cevapla
barıs
baslıga bakar mısın okuyanda yaptık biniyoruz sanar,yapılan sey el kadar tren:) biz aynısını universitede deney olarak yapıyoruz zaten:-D
Cevapla
Misafir
üniversitende yapıyorsan gerçeğini yapta görelim çok bilmiş arkadaş... Gençler böyle ışte anca atar tutamaz bile... tebrikler inş devamı gelir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.