Türkler icat etti! Akıllı Ev!

Akıllı ev ile elektronik eşyalarınızı dilediğiniz yerden çalıştırabilirsiniz.

Türkler icat etti! Akıllı Ev!

Son zamanlarda Türk bilimadamları ve gençlerinin buluşları ve icatları hakkında hbaerler duymaya başladık. Bu tür haberler Türklerinde teknoloji ve bilim dalında oldukça iddialı olduğunu gösteriyor. Şimdi yeni gelen bir haberde ise üniversiteli bir grup akıllı ev icat etti. Üniversiteli ekibin yaptığı ev, güneş ve rüzgar enerjisi ile kendi elektriğini üretiyor. Ayrıca evdeki elektrikli ve elektronik cihazları, internet bağlantılı bilgisayarla her yerden kumanda edebilmek mümkün oluyor.

YTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Kocatepe ile birlikte projede 8 öğretim üyesi ve 6 araştırma görevlisi "Akıllı Ev Projesi"ni yönetiyor.

1364025264_ec5e6aa678ee4ac8b2837bc9a1912b91-480x268.jpg

Projede yer alan Kocatepe, evdeki her prizin "akıllı" olduğunu ve harcadığı enerjinin görülebildiğini ve internet aracılığıyla açılıp kapanabildiğini belirtti. Ayrıca yazılımların proje ekibince gerçekleştirildiğini söyleyen Kocatepe, şöyle devam etti:

"Projemizde güneş enerjisi kullanıyor ve rüzgar türbini sayesinde enerji elde ediyoruz. Yenilenebilir enerji araçlarını kullanıyor bu sistem yani çevre dostu. Artı burada elde ettiğimiz elektrik enerjisi sayesinde elektrikli araçları da şarj edebiliyoruz. Sistem aynı zamanda enerji üretimi yapabiliyor. Elektriğin ucuz olduğu saatlerde elektriği depolayıp, pahalı olduğu saatlerde bu depoladığını kullanabiliyor. Ekonomik olarak hangi cihazın ne zaman çalışacağını, birim fiyatının hangi saatlerde ucuz olduğunu algılayıp sizi yönlendirebiliyor. Onu tamamen kendisi yapıyor. Sistem rüzgar ve güneşten aldığı enerjiyi dışarıya da verebiliyor. Yani kendi kullanmasının yanı sıra şebekeye de satabiliyor. Dolayısıyla bir ev dışardan hiç elektrik enerjisi satın almadan kendi enerjisiyle bu evdeki bütün cihazları çalıştırabilir ve sistemi devam ettirebilir. Rüzgar ve güneşin olmadığı zamanlarda da bataryalar sayesinde depolanan elektrik kullanılıyor."

Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi olan projenin yürütücüsü Doç. Dr. Mehmet Uzunoğlu ise "Akıllı Ev"in çalışma sistemini, uygulamalı olarak gösterdi.

Projenin çift yönlü şebekeye sahip olmasının önemini belirten Uzunoğlu, burada üretilen elektriğin fazlasını satmanın da mümkün olduğunu söyledi. Ayrıca elektrik depolama ünitesi sayesinde sistemin 365 gün çalıştığını söyledi ve akıllı evin 8-10 yılda kendisini amorti edebileceğini belirtti.

Uzunoğlu, evdeki bütün akıllı cihazların internet aracılığıyla çalıştırılabildiğini ve kontrol edilebildiğini belirtti ve şunları söyledi: "Mesela evde ütüyü açık unuttunuz mu, unutmadınız mı, aklınıza takıldıysa iş yerinizden sisteme girerek ütüyü aç-kapa yapabiliyorsunuz. Her bir prizi açıp kapatabiliyorsunuz. Mesela sabah çamaşır makinenize çamaşırları attınız işe gittiniz. Dönerken yolda 'Ben eve gidene kadar yıkansın' diyerek makinenizi açabilirsiniz. Buradaki prizleri tamamen hazır aldık ancak bunları geliştireceğiz. Burası bizim için bir alt yapı oluşturuyor. Bundan sonra işbirliği halinde akıllı beyaz eşya konseptini de hayata geçireceğiz. Mesela güneş daha fazlayken buzdolabı daha fazla soğutacak. Evin aydınlatma sistemini "akşam", "gündüz", "rahatlatıcı" gibi farklı modlarda. Kurduğumuz kumanda sistemiyle ışıkları kapatıp açabiliyor, farklı modlara geçebiliyor, ışığı kısıp yükseltebiliyoruz. Kışın evinize gelmeden soğuk bir evle karşılaşmak istemiyorsanız eve gelmeden önce istenilen sıcaklık seviyesini ayarlayabiliyorsunuz"