Ancak daha büyük alanlardaki elektroniklerde kullanmak için yüksek kaliteli malzeme üretimi, silikon gibi standart elektronik malzemelerine göre çok daha pahalıya mal oluyor.

Temel olarak grafenin üretim biçiminden kaynaklanan bu bedel artışı, yakın zamanda yenilenen üretim yöntemleriyle bir miktar düşürülmüş olsa da, bu göreceli ucuz miktar bile oldukça pahalı.

Bilkent Üniversitesi araştırmacıları, fiyatların düşürülmesi için yeni bir fikir ortaya attı. Yüksek kaliteli grafenin ucuz bakır folyoların üzerine uygulanması, genellikle lithium-ion bataryalar için katotların yapımında kullanılmakta. Araştırma ile beraber ortaya çıkan sonuca göre bakırın yüzeyi, grafenin üretimi için oldukça düz ve daha iyi bir altlık oluşturuyor.

Araştırmanın ortak olarak yapıldığı University of Glasgow'un School of Engineering bölümünden Dr. Dahiya, kullandıkları ticari olarak bulunabilen bakırın her metre karesinin bir dolar olduğunu ve buna karşılık, şu anda grafen üretiminde kullanılan aynı miktar bakırın 115 dolara mal olduğunu söyledi. "İşlemimiz yüksek kaliteli grafeni düşük bedelle üretmemize izin veriyor ve bizleri yeni ucuz elektronik cihazları yaratmaya bir adım daha yaklaştırıyor."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.