Güncel

Turkovac aşısı olanlara kötü haber

Almanya Turkovac aşısı ile ilgili ilginç bir karara imza attı. Buna göre artık ülkeye Turkovac aşısı olan kişiler vizeleri olsa dahi giremeyecek.

Turkovac aşısı olanlara kötü haber

Almanya, Turkovac aşısı ile ilgili yeni bir karar aldı. Ülke Türklere vize ve ülkeye giriş şartlarını yeniledi. Buna göre artık Turkovac aşısı olanlar Almanya'ya alınmayacak, bunun sebebi de hiç aşı olmamış gibi sayılacak olmaları.

Almanya'ya AB'nin tanıdığı aşıları yaptıranlar girebilecek. Almanya tarafından gelen 7 Ocak 2022 tarihli güncellemeye göre, "Almanya'da geçerli sayılan aşılardan yaptırmayanlar, hiç aşı olmayanlar; negatif testi olsa bile" ülkeye alınmayacak.

Aşısını olmayıp, duruşma, mahkemede şahitlik gibi sebeplerle ülkeye girmesi gerekenler bunu kanıtlarlarsa, karantina şartıyla girebilecek. Vize sahibi olanlar Moderna, BioNTech, AstraZeneca ya da Johnson&Johnson aşısı olmamışsa Almanya'ya alınmayacak.

Turkovac aşısı olanlara kötü haber

turkovac

Açıklamada, “Zorunlu seyahat nedeni yoksa da aşı olmamış kişiler başvurabilir. Ancak ülkeye girişe, tüm dozlar tamamlanınca izin verilecek” ifadeleri kullanıldı.

Türk aşısı Turkovac da, Çin aşısı ve Rus aşısı gibi Almanya'da tanınmıyor.  Açıklamada “Etkinlik olarak Çin aşısına benzeyen bir vektör aşı. Henüz aşılanmamış ve milliyetçilik sloganlarına ihtiyaç duyanlara yapılabilir. Yandaş medya, bu aşıyı Erdoğan'ın sözleriyle övüyor ama bilim adamları çalışmanın üçüncü doz sonuçlarının açıklanmasını talep ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Aşı ile ilgili bu yeni karar bazı spekulasyonlara sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde Turkovac aşısı ile ilgili Omicron'a karşı etkili olup olmayacağı tartışılıyordu. Siz bu yeni karar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
bülent
Almanya araba satamayınca aşı ile ekonomisini düzeltmeye çalışıyor. bunların hiç birisi aşı değil aslında. ama güçlü olunca almanyanın ki aşı kabul ediliyor. batsın sizin adaletiniz
Cevapla
Nurullah Can
Alman bizden nekadar alırsa bizde onlardan okadar malalalım...
Cevapla
Ercan
Devlet uyuma sende onun otomobilini sokma ülkeye rekabet var sonuçta
Cevapla
Ali bey
İlacı siyası kafayla bağdaştıran zihniyet kaybetti. Ben yaptım oldu yok. Adam 100 aşamada test ile pyasaya sürüyor bir ilacı ama bizde siyasi kararla ilaç bulduk sür yok öyle...
Cevapla
Hakan
Aşı savaşları başladı, Almanya para kaybetmek istemiyor...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.