Güncel

Türksat 4B uydusundan ilk sinyal geldi!

Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden gönderilen Türksat 4B uydusundan ilk sinyal, İtalya’nın Fucino yer istasyonundan alındı.


Dün gece 23:40 itibariyle Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılan Türksat 4B uydusundan ilk sinyalin, Türkiye saatiyle 09.01’de italya'nın Fucino yer istasyonundan alındığı bildirildi.

Türksat Genel Müdürü Ensar Gül yaptığı açıklamada, Türksat 4B uydusunun fırlatılmadan 5 dakika 47 saniye sonra atmosferden çıktığını söyledi. Uydunun 9 saat 13 dakika sonra roketten ayrıldığını ifade eden Gül, "Uydunun 9 saat 13 dakika sonra Breeze-M'den başarıyla ayrılması ve ilk sinyalin alınması uydunun fırlatılışının başarılı olduğu anlamını taşıyor. Bu ayrılıştan sonra uydu, dünyanın etrafında dönmeye başladı. 6 gün sonra uydu, 50 derece doğru boylamındaki yörüngesine yerleşecek" diye konuştu.

1445077674_img20151017132653.jpg

İlk sinyalini başarılı bir şekilde gönderen Türksat 4B, artık gerekli performans testlerine tabi tutulacak. Yaklaşık olarak 2 ay sürmesi beklenen testler Türkiye, Afrika, Avustralya, Japonya, İtalya ve Kanada'daki uydu istasyonları kullanılarak gerçekleştirilecek. Testlerin ardından, 30 yıldan fazla manevra ömrü olan Türksat 4B kullanıma hazır olacak. Uydu Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya ülkelerini de kapsayacak.

Türksat 4B böyle fırlatıldı!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.