Güncel

TV seyretmek ömrünüzü kısaltıyor

Yapılan bir araştırmaya göre, vazgeçemediğimiz televizyon aslında ömrümüzü azaltıyor.


Teknoloji ilerledikçe, insanların bilgisayar ve televizyon başında geçirdikleri sürede eş zamanlı olarak artıyor. Bu tip teknolojik aletlerin en büyük zararları, düzensiz yaşam, dengesiz beslenme, asosyalleşme gibi psikolojik sorunlar.

Ekran başında geçen süre ile insan hayatının uzunluğu arasında ilişkiyi araştıran Avusturalya Queensland Üniversitesi, çalışmalarına 1999-2000 yılları arasında 25 yaş üstü 11.000 katılımcı ile gerçekleştirdi.

Yapılan çalışmada katılımcılara televizyon başında ne kadar süre geçirdikleri ve yaşam kaliteleriyle ilgili sorular sorulmuş. Araştırma ekip lideri Dr. J Lennert Veerman bu anket sonuçlarına dayanarak bir modelleme yaptı. Modellemede TV izleyen yetişkinlerin izlemeyenlere oranla yaşam beklentileri karşılaştırıldı.

Araştırmaya göre 25 yaş üzerindeki kişilerin televizyon başında geçirdikleri her saat yaşamlarından 22 dakikayı alıyor. Günde 6 saat izleyen bir kişinin ise, en az izleyen kişiye oranla 5 yıl daha az yaşıyor.

Tabiki televizyonlar doğrudan zarar vermiyor insanlara. Daha çok dolaylı yoldan. TV ve bilgisayar gibi cihazlara bakarken uzun süre hareketsiz kalma, beslenme bozukluklarının oluşması ve egzersiz eksikliği nedeniyle yaşamınız azalıyor.

Televizyon izlemek yerine 6 saatini aktif bir biçimde geçiren kişiler ise daha fazla yaşam süresine sahip oluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.