Güncel

Tweet’e resim veya video eklemek 140 karakteri azaltmayacak

Twitter, her geçen gün geliştirdiği özelliklere bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Tweet’e resim veya video eklemek 140 karakteri azaltmayacak

Twitter, önümüzdeki aylarda devreye girecek yeni güncellemeyle Tweet’leri sadeleştireceğini ve 140 karakterlik Tweet’lerinde daha fazla alan oluşturarak kullanıcıların kendilerini daha kolay ve hızlı ifade edebileceklerini açıkladı. Sadeleştirilmiş Tweet kuralı, her gün Twitter’a gelen veya platforma yeni girenlerin daha hızlı ve doğrudan sohbet oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Bundan böyle Tweet’lere yapılan fotoğraflar veya videolar gibi eklemeler karakterleri tüketmeyecek. Tweet’lere yanıt verirken koyulan @kullanıcıadı da harf sınırını düşürmeyecek. Herkes kendi yazdıklarını Retweet edip alıntılayabilecek. Böylelikle eski Tweetleri yeniden gün ışığına çıkarıp yorum yazabilecek. @kullanıcıadı ile attığınız her Tweet tüm kullanıcılarınız tarafından da görülecek.

İşte Twitter’ın hazırladığı değişiklikler:

  • Yanıtlar: Herhangi bir Tweet’e yanıt yazarken, @kullanıcıadı ifadesi artık 140 karakter sınırı içinde yer almayacak. Bu değişiklikle Twitter’da sohbet yürütmek daha kolay ve
    doğrudan hale gelecek. Tüm gruba ulaşsın diye uğraşırken kelimelerde cimrilik
    etme devri bitti.
  • Medya ekleri: Fotoğraf, GIF, video ve anket ya da alıntı Tweet gibi ekleri Tweet’lerinize yerleştirdiğinizde, bu ekler artık Tweet’inizin karakter sınırında yer almayacak.
  • Kendi Tweet’lerinizi retweet edin ve alıntılayın: Daha önce attığınız Tweet’leriniz için Retweet butonunu devreye sokuyoruz, böylelikle daha önceki Tweet’leriniz hakkında yeni bir düşüncenizi paylaşmak istediğinizde ya da gerçekten iyi bir Tweet’inizin gözden kaçtığını düşündüğünüzde kolaylıkla Retweet edip alıntılayabileceksiniz.

Twitter kurucularından CEO Jack Dorsey bu gelişmeyle ilgili olarak “Bu yılın en büyük önceliklerinden biri ürünlerimizi sadeleştirmek” dedi ve şöyle devam etti:

“Twitter’ı çok daha kolay ve hızlı hale getirmeye odaklandık. Twitter’in en iyi olduğu yer tam da budur – şu anda nelerin yaşanmakta olduğu, canlı sohbetler ve sisteme en baştan itibaren getirdiğimiz kolaylık.”

“Twitter’ın ‘anı yaşamak’ ilkesinden vazgeçmiyoruz. Bizim için en önemli olan; kısa ifade edebilme, hız ve canlı sohbetler; düşünceleri anında dünya ile paylaşabilmektir. Her zaman Tweetlere daha fazla içerik ekleyebilmenin ve herkesin söylemek istediklerini paylaşmalarının yollarını arayacağız. Sistem hızlı, kolay, basit ve ifade edebilme olanakları sunduğu sürece Twitter’ı çok daha iyi bir deneyim haline getirmek için neler yapabileceklerimizi araştıracağız.”

Karşılıkla takiplerde % 56 artış yaşandı

Twitter, bu yılın başlarında zaman akışında (timeline) yaptığı geliştirmelerle, kullanıcıların uzakta oldukları dönemde önemli Tweetleri kaçırmamalarını sağlamak için hemen en yeni Tweetlere dönmelerini sağladı. Kullanıcılar bu değişimi çok olumlu buldu ve %2’si bu seçeneği tıkladı. Bu da Tweet, Retweet, beğeni ve yanıt olarak daha fazla etkileşim sağladı.

Bunlara ek olarak, Twitter’a yeni girenlere yarar sağlayacak şekilde bir güncelleme daha yapıldı ve böylelikle başlık, yer ve kişilerle ilgili yeni hesaplar bulmak kolaylaştırıldı. Bu hem iOS hem de Android OS üzerinde; takiplerde % 48; karşılıklı takiplerde ise % 56 gibi çok büyük bir artış sağladı.

Karşılıklı takip çok daha önemli çünkü bu kişilerin tanışmasını, sohbet etmesini ve görüşlerini paylaşmalarına olanak tanır. Özellikle yeni etkileşimler ve kullanımlar için kritik bir eşiktir.

Sadece bir metin olarak başladığı günden bugüne 10 yıl içinde Tweetler büyük değişikler geçirdi: fotoğraflar, video, GIF’ler, anketler eklendi; Tweet’lerin alıntılanması sağlandı. Bütün bu tarihi atılımlar sadece 140 karakter içinde yaşandı. Tüm bu değişiklere ek olarak Twitter, sağladığı hizmetin daha basit ve içten bir şekilde sürmesinin yollarını araştırmaya devam edecek ve bunu da “Twitter’ın hızlı ve doğrudan canlı sohbet etmek, bağlantı kurmak ve yorum yapmak için en iyi ortam olduğu” gerçeğinden de ödün vermeden yapacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.