Güncel

Twitter, eski bakana açtığı davayı kazandı

Eski Bakan Binali Yıldırım'ın kaldırılmasını talep ettiği ve kısa süre önce kapatılan Twitter hesabı tekrar açıldı.

Twitter, eski bakana açtığı davayı kazandı

23 Mart'tan bu yana ülkemizde erişime kapatılan Twitter ile sürdürülen davada yeni gelişmeler yaşandı. Twitter, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a karşı açtığı davayı kazandı. Gazetevatan.com sitesinde yer alan habere göre eski Ulaştırma Bakanı ve halihazırda İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım, kısa süre önce Twitter'da bir hesabın kapatılması için mahkemeye başvurmuştu. Twitter ise söz konusu hesabı kapattığını açıkladı, ancak hesabın kapatılması "ifade özgürlüğüne aykırıdır" gerekçesiyle eski bakana karşı dava açtı.

1396077184_23837257.jpg

Dün akşam yayınlanan bir tartışma programına katılan CNN TÜRK Ankara muhabiri Gülşen Coşkun canlı yayında Twitter'ın eski bakana karşı açtığı karşı davayı kazandığını açıkladı. Karar İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alındı. Mahkeme gerekçesinde ‘Devlet organları kişilerin düşünce ve kanaat özgürlüğünü sınırlandıracak iş ve işlemlerden kaçınmak zorundadır. Aynı zamanda kamu yararına dikkat çekti ve kamu yararının üstünün tutulması gereklidir’ dedi. Böylece Twitter ifade özgürlüğü davasını kazanmış oldu.

BTK ise yaptığı bu yönde bir kararın henüz kendilerine ulaşmadığını açıkladı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.