Güncel

Twitter neden kapandı?

Twitter'ın kapanma nedeni Başbakanlık tarafından açıklandı.


Özellikle Twitter’da yayınlanan montaj kasetlere tepki gösteren Başbakan Erdoğan,Bursa mitinginde "Twitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız. 'Efendim işte uluslararası camia şöyle der, böyle der' hiç beni ilgilendirmiyor" demişti.

Başbakanın bu sözlerinden çok kısa bir süre sonra Twitter'a erişim engellendi. Türkiye'nin büyük bir bölümü Twitter'a erişemiyor ve Twitter'ın mobil aplikasyonu da şu anda çalışmıyor. Sadece DNS değiştiren kullanıcılar Twitter'a girebiliyor.

Konuyla ilgili olarak Telekonomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın internet sitesinde yapılan sorgulamada da "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. maddesi ile görevli)'nin 20.03.2014 tarih ve sayılı kararına istinaden TİB tarafından koruma tedbirinin uygulandığı" belirtildi.

1395383908_twitcensorlargevergemediumlandscape.jpg

Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Bursa mitinginde yaptığı Twitter açıklamasının hukuki bir duruma işaret edildiği belirtildi.

Müşavirlik, "Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı gerekli girişimlerde bulunmuş ancak Twitter yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır. Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter'e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir. Başbakanımız da Bursa'daki konuşmasında bu olguya dikkati çekmiş bulunmaktadır." Dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.