Güncel

Twitter sansürü savundu

Twitter CEO'su Dick Costolo uygulamaya aldıkları yeni bölgesel sansür kurallarını savundu.


Twitter, geçen hafta bazı ülkelerde yasalara aykırı mesajların bundan böyle engellenme imkanının bulunduğunu bildirmişti.
Açıklamada bazı ülkelerde engellenen mesajın diğerlerinde engellenmeyeceğinin de altı çizilmişti.

1328013427_twit.jpg

Ancak bu uygulama kullanıcıların sert tepkisiyle karşılaştı. Bunu sansür olarak kabul eden kullanıcılar  TwitterBlackout  başlığı altında 28 Ocak'ta Twitter'ı protesto ettiler.
Kaliforniya'daki AllThingsD medya konferansında konuşan Twitter CEO'su Dick Costolo, bu uygulamanın sansür değil daha fazla özgürlüğe izin vereceğini iddia etti.

1328013548_tvit.jpg

Önceden hükümetlerin talebi üzerinde tweet'lerin silindiği ve kullanıcıların bloklandığını ve bunun bütün dünya çapında yapıldığını söyleyen Costolo,  şimdi Twitter'ın tweet'leri kaldırmak yerine, talep edilen ülkede gizleme yoluna gideceğini, o ülke dışında her yerde o tweet'lerin görülebileceğini söyledi.

Ülkelerin kanunlarına uymazlarsa o ülkelerde olamayacaklarını belirten Costolo, İran ve Çin'de tamamen bloklandıklarını hatırlattı.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.