Güncel

Twitter'dan Instagram'a şok teklif!

Twitter, Facebook'tan önce Instagram'a ne teklif etti?

Twitter'dan Instagram'a şok teklif!

Facebook'un 1 milyar dolara Instagram'ı satın alması 2012 de en sansasyonel haberlerden biri oldu. Facebook hisseleri ile birlikte toplam teklif de değer kaybetti ama buna rağmen Instagram için bu ücret oldukça iyi bir fiyat.

Yeni gelen haberlere göre meğer Instagram'ın CEO'su Kevin Systrom Ağustos ayında Twitter ile Instagram satışı ile ilgili görüşmeler yapmış ve hatta sözlü olarak 525 milyon dolar değerinde bir anlaşma yapılmış. Anlaşma tarihi ise Facebook'un Instagram satın almasını resmi olarak duyurmasından sadece birkaç hafta öncesini işaret ediyor.

1355743752_twitterinstagram.jpg

Eğer bu haber doğruysa, ilginç olma haricinde çok ciddi cezaların neden olacak bir duruma dönüşebilir. Çünkü Systrom'un, Facebook satın almasının düzenlemelere uygun olup olmadığını araştıran komisyonun karşısında verdiği yeminli ifadede "Resmi hiçbir teklif veya ön protokol almadık" demişti.

Bu haberin detayları doğru ancak biraz yanlış yönlendirici olduğu izlenimini verdi. Bu habere göre Twitter, Instagram'a bir teklifte bulunmuş. Nakit ve Twitter hisselerinden oluşan toplam değeri 525 milyon dolar olan bu teklif ile ilgili yapılan görüşmeler ise her zaman "tarafsız bölgelerde" gerçekleşmiş. Bu görüşmeler için ne Systrom Twitter ofisini ziyaret etmiş, ne de Twitter yetkilileri Instagram ofisinde bulunmuşlar. Görüşmeler iddiaya göre genelde restoran gibi halka açık yerler olmuş. Bu durumda resmi bir görüşmeden değil gayri resmi bir toplantı yapılmış oluyor.

Ayrıca Twitter,Systrom'a bir ön protokol sundu. Toplantıdan sonra Systrom tarafından ön protokol alınmış ve incelemiş fakat detayları okuduktan sonra geri iade etmiş. Yani Systrom'un elinde teklife dair hiçbir resmi evrak yok ve bu durum görüşmelerin ön protokol aşamasına gelmiş olduğunu kanıtlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.