Güncel

Twitter'dan kripto para reklamlarına yasak

Facebook ve Google'un ardından Twitter da kripto para birimlerinin reklamlarını yasaklayacağını duyurdu.

Twitter da kripto parayı yasakladı

Geçen hafta kripto para birimlerinin reklamlarını yasaklama hazırlığında olduğu iddia edilen Twitter, konuyla ilgili resmi açıklamayı yaptı. Twitter da yaptığı yeni bir açıklama ile kripto para birimleri reklamlarını yasaklama kararı alan teknoloji devleri arasına katıldı.

Açıklamayı yapan şirketin sözcüsü "Twitter camiasının güvenliğini sağlamaya bağlıyız. Durum böyle  olunca kripto para birimleri konusunda Twitter Reklamları (Twitter Ads) için yeni bir politika ekledik" dedi. Sözcü "Bu yeni politika çerçevesinde ICOs (Initial Coin Offerings- Başlangıç Parası Teklifleri) ve 'token' satışı reklamları küresel olarak yasaklanacak" dedi. Bu yasağın ne zaman hayata geçeceği konusunda net bir bilgi verilmedi. 

Twitter'ın da bu konuda yasak getirme ihtimali geçen hafta gündeme getirilmişti. Haberlerin ardından Bitcoin fiyatları 7 bin Dolar seviyesine düşmüş ancak aynı gün 3 saat içinde 700 Dolarlık bir artış gerçeklemişti.

Google ve Facebook engelledi

Dünyanın en büyük reklam sağlayıcısı konumundaki Google Mart ayı başında finans hizmetleri poltikasında güncellemeye giderek 'kripto para birimleri ve ilişkili içeriklerin' reklamlarını Haziran ayından itibaren kısıtlayacağını açıklamıştı.

Önde gelen kripto para birimi Bitcoin, dünyanın ikinci en büyük reklam sağlayıcısı Facebook'un da 'sıklıkla aldatıcı ve yanıltıcı tanıtımlar ile ilişkilendirilen finansal ürün ve servislerin teşvik edilmesinin' önlenmesi kapsamında tüm kripto para birimleri hakkında reklam verilmesini yasakladığını duyurmasının ardından Ocak sonunda yüzde 12'lik bir düşüş yaşamıştı.

 
Merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmediği için manipülasyona da açık olan kripto para birimleri son yılların en popüler teknoloji konularının başında geliyor. Günümüzde kullanılan yüzlerce farklı kripto para birimi bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olanlarından biri olan Bitcoin bir dönem 20 bin Dolara kadar yükselen değeri ile dikkat çeken bir para birimi. Bu para biriminin değeri haber hazırlandığı tarihte 8 bin Dolar civarında idi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.