Twitter'ın hacklenmesi davasında itiraf geldi!

Joseph James O'Connor, yüzlerce yüksek profilli Twitter hesabını ele geçiren Temmuz 2020 hack'i de dahil olmak üzere çeşitli siber suç faaliyetlerinde rol almaktan suçunu kabul etti.

Twitter'ın hacklenmesi davasında itiraf geldi!

İnternette PlugwalkJoe adıyla tanınan O'Connor, aslen Liverpool'lu ancak nisan ayında İspanya'dan ABD'ye iade edildi. Hatırlarsanız 2020 Twitter'ın failleri, Bill Gates, Barack Obama ve Elon Musk gibi popüler şahsiyetlerin sahip olduğu hesapları ele geçirmiş ve onların isimleri altında kripto para dolandırıcılığını teşvik etmişti. 2021'de, ihlalin arkasındaki sözde genç beyin Graham Ivan Clark, üç yıl hapis cezası karşılığında suçunu kabul etmişti.

Adalet Bakanlığı'na göre O'Connor, Twitter hesaplarına yetkisiz erişimin satın alınmasıyla ilgili o Twitter ihlalinde işbirlikçileriyle iletişim kurdu. İddiaya göre kendisi en az bir Twitter hesabına erişimi 10.000 dolara satın aldı. Ek olarak, görünüşe göre milyonlarca takipçisi olan bir TikTok hesabının yanı sıra SIM takas yoluyla bir Snapchat hesabının hacklenmesine de karışmıştı. Her iki durumda da, O'Connor ve işbirlikçileri kurbanlardan hassas kişisel bilgiler çaldı ve ardından bunları halka ifşa etmekle tehdit etti.

Twitter'ın hacklenmesi davasında itiraf geldi!

Adalet Bakanlığı bu vakalardaki kurbanların kimliğini açıklamazken The Guardian, basında çıkan haberlerde kurbanların TikTok yıldızı Addison Rae ve aktör Bella Thorne olarak adlandırıldığını söylüyor.

Mart 2019'dan Mayıs 2019'a kadar O'Connor'ın, 794.000 dolar değerinde kripto para birimini çalmak için Manhattan merkezli bir kripto şirketine sızmaya karıştığı da iddia edildi. Şirketin yöneticilerinden üçünü hedef almak için SIM değiştirmeyi kullandılr. Ele geçirilen yöneticinin kimlik bilgilerini kullanarak, şirketin hesaplarına ve bilgisayar sistemlerine yetkisiz erişim sağlamayı başardılar. Daha sonra, çalınan kripto para birimini birden çok kez aktararak ve kripto borsalarını kullanarak akladılar.

O'Connor, her ikisi de 20 yıl hapis cezası gerektiren elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama komplosu da dahil olmak üzere uzun bir suçlama listesini kabul etti.