Güncel

Uber yeni projesine Marmaray adını verdi!

Uber'in Hadoop platformu ekibi, veri problemlerine çözüm olabilmesi açısında açık kaynak kodlu Marmaray projesini hayata geçirdi.

Uber yeni projesine Marmaray adını verdi!

Uber markasının ülkemizde oldukça çalkantılı bir zamandan geçtiğini söyleyebiliriz. Özellikle taksiciler ile aralarında çıkan gerginlik uzun bir süre ülke gündeminden düşmemişti. Bunun üzerine bir karar alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uber'in ülkede faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. 

Bunun üzerine ise Uber hala ülkemizde hizmetlerine devam eden bir ulaşım servisi. Kullanıcı kitlesinin fazla olması nedeniyle Türkiye pazarını bırakmak istemeyen marka, kesilen cezaları kendi cebinden karşılamayı bile göze almış durumda. Şimdi ise oldukça ilginç bir haber ile tekrardan karşınızdayız.

Uber'in Hadoop platformu ekibi, veri problemlerine çözüm olabilmesi açısında açık kaynak kodlu Marmaray projesini hayata geçirdi. Uber gibi bir servis firmasının ne kadar çok fazla veri ile uğraştığını hepimiz az çok tahmin edebiliyoruzdur.

Uber yeni projesine Marmaray adını verdi!

Uber yeni projesine Marmaray adını verdi! - Resim : 1

Birbirinden farklı kaynaklardan alınan farklı formattaki verileri alıp “Uber” formatına dönüştürmek için yüzlerce analist ve veri uzmanı çalışıyor şirkette. Uber tarafından paylaşılan bilgiye göre 3 yıl önce alınan bir karar sonrası Uber, açık kaynak kodlu bir framework olan Apache Hadoop frameworküne geçiş yapılmış ve bu sayede petabaytlarca verinin yönetilmesi daha mümkün hale getirilmiş.

Her ne kadar Apache Hadoop ile bir problem çözülmüş olsa da farklı ekipler ve farklı araçlar göz önünde bulundurulunca farklı kaynaklardan dataların alınması ve sisteme dağıtılması işlemi ciddi bir iş yükü olmaya devam etmiş.

Uber’in Hadoop platformu ekibi bu probleme çözüm olabilmesi açısında açık kaynak kodlu Marmaray projesini hayata geçirdi. Bu proje kapsamında ise artık veriler daha hızlı ve güvenli bir şekilde Uber merkezine taşınacak. Uber'in bu projesine Marmaray ismini vermiş olması da dikkatlerimizden kaçmış değil. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.