Güncel

Uçakta 'cep telefonu' kullanımı mümkün hale geliyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, uçaklarda mobil telefon hizmetinin sunulması için 4 işletmeciyi yetkilendirdi.


Uçaklarda cep telefonu kullanımının yasak olduğu malumunuzdur ve bunu bilmeyenimiz yoktur. BTK, sizi uçaktayken kapsama alanı dışında olmaktan kurtaracak devrim niteliğinde bir karar aldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), hava taşıtlarında mobil telefon hizmetinin sunulabilmesi için 4 işletmeciyi yetkilendirdi. Buna göre Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM) alınacak izinler çerçevesinde söz konusu hizmetin sunumu mümkün hale gelecek. Söz konusu yetki, Türk hava sahasında 6 bin metrenin üstündeki irtifada, belirlenecek frekans bandında hava taşıtlarında mobil telefon hizmetinin sunulmasını kapsıyor.

 1437854237_img20150725225204.jpg

Türkiye'de kayıtlı olmayan ancak Türk hava sahasını kullanan hava taşıtlarına kurulacak ve işletilecek mobil telefon sistemi, Türk hava sahasında kullanımı ilgili mevzuata getirilen yükümlülüklere uyulması kaydıyla yetkilendirmeye tabi olmayacak. Ancak söz konusu sistemleri işletenler, hava taşıtının kayıtlı olduğu ülkeden GSM 1800 mobil telefon sisteminin kurulumuna ve işletimine yönelik gerekli izni almakla yükümlü olacak.

Bu hizmetin verilebilmesi için havayolu şirketlerinin, SHGM tarafından onaylanan uçaklara mobil telefon hizmet modifikasyonu yapılacak. Bu modifikasyonun bulunmadığı uçaklarda yolcular bu hizmetten faydalanamayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.