Güncel

Üçüncü havalimanında ulaşım Uber olacak iddiası

İddialara göre Uber, 3'üncü havalimanının taşıma hizmetini üstlenecek. Havalimanında taksi hizmeti olmayacağı iddia ediliyor.

Üçüncü havalimanında sarı taksi olmayacak mı?

İnşaatı son hız devam eden ve 29 Ekim tarihinde açılması planlanan üçüncü havalimanı için ortaya bomba gibi bir iddia atıldı. Uber'in üçüncü havalimanı işletmecisi ile anlaşarak taksi hizmetlerini satın aldığı belirtildi. HaberTürk yazarı Fatih Altaylı'nın haberine göre, taşıma hizmetini tamamen Uber yapacak.

Yani havalimanına taksiyle gidebileceksiniz ancak gelen yolcular için taksi olmayacak, taksi durağı olmayacak. Sadece Uber bu işlemler için havalimanında yer alacak.

Ülkemizdeki Uber tartışmalarına yönelik bir çözüm önerisi sunarak yazısına başlayan Fatih Altaylı, Uber’in Türkiye’ye geliş öyküsüne dair bazı bilinmeyenleri anlatarak devam etti.

Uluslararası ulaşım şirketi Uber, Türkiye operasyonlarına başlamadan önce Türkiye’de personel taşımacılığı ve otomobil filo kiralama konularında büyük ve bilindik bir firma ile temasa geçtiğini, Uber’e çalışacak filoları kurmaları yönünde firmaya teklif götürdüğünü ancak bu teklifin, yasalara uygun olmadığı gerekçesiyle reddedildiğini iddia etti.

Bu açıklamalar üzerine Uber, konu hakkında resmi bir duyuru yapar mı bilemeyiz ancak  iş bu kadar ciddiye bindiyse, pek yakında Uber ve benzeri hizmetler için bir yasal altyapı da oluşturulabilir.

Güncelleme:  İstanbul'daki yeni havalimanının inşasını ve 25 yıllığına işletmesini üstlenen İGA Havalimanı İşletmesi, Uber ile herhangi bir görüşme yapılmadığını, anlaşmaya varılmadığını duyurdu.

Yorumlar
Hasan Dinç
Neden yerli uber üzerine yetkililer kafa yormuyor niçin yolcudan tahsil edilen yani kazancın değil cironun yüzde 20 sini dışarıya kaptırıyoruz birde onunda vergisini vermiyor.Veriyoruz dediği aracın sahibi gelir vergisi ödüyor.Uber in kazancı milyar dolarları buluyor.Niçin bu para ülkemizde kalmasın bu arada taksicilerinde ağır yaptırımlarla hizaya sokulması gerektiğini yetkililer niye akıl etmez kendini bilmezlerin insanımıza çektirdikleri ayrı turizime verdikleri zarar vatan hainliğine eşdeğerdedir.
Cevapla
Timothy
Eyvah eyvah, taksiciler ülkeyi başımıza yıkar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.