Güncel

UHD TV'ler beyninizi geliştiriyor!

Samsung Electronics tarafından yapılan araştırmaya göre; UHD TV beynin görsel bilgi işleme kapasitesini artırıyor.


Samsung tarafından Mindlab International ortaklığında yapılan araştırmaya göre, UHD TV'de televizyon izlemek Full HD'ye göre yüzde 38 daha fazla gerçek hissi veriyor. Nöropsikolojik çalışma - ‘Ekran Hissi: Ultra HD Etkisi’ - Samsung SUHD TV serisinin teknolojik ilerlemelerini vurgulamak için, UHD TV izlemenin fizyolojik etkilerini Full HD TV izlemekle karşılaştırmalı olarak inceledi.

Full HD (1080p), standart çözünürlükte bir TV'ye göre 5 kattan fazla görüntü bilgisi içeriyor. Ultra Yüksek Çözünürlükteki (UHD) televizyonlar da Full HD'nin 4 katı fazla detay içeren görüntüler sunuyor. Katılımcılar (18-65 yaş arası), saç derilerine elektrotlar takılmasının ardından, elektroensefalografi (EEG), elektrodermal aktivite (EDA) ve kalp atış hızı yoluyla izlendi. Denekler, içerik servisi Netflix'ten video içerikleri ve Avrupa’da oynanan bir futbol maçını hem UHD hem HD olarak izledi. Tarafsızlığı emniyete almak için, televizyonun markası çalışma süresince saklı tutuldu.

1449222543_1449157811suhdtv2.jpg

Sonuçlara bakıldığında; yakınlaşma dürtüsü (bir nesneye doğru çekim gücü hissetmekle ilişkili ölçüm), görsel bilgi işleme ve beta gücünde (aktif olarak düşünme veya konsantrasyonla ilişkili ölçüm) gözlemlenen artışlar bir arada dikkate alındığında, UHD TV'nin Full HD TV'ye göre büyük bir üstünlükle daha ‘sarmalayıcı’ olduğunu gösterdi.

Sarmalayıcı duygusu; lunaparkta hız trenine binme, yeni bir ürün satın alma veya güzel bir randevuya çıkma gibi deneyimler sırasında büyük ölçüde artıyor. Samsung SUHD TV izlemenin çevrelenme duygusunu artırması, Full HD ekranda içerik izlemeye göre daha olumlu ve zengin bir izleyici deneyimi yaşattığını gözler önüne serdi.

UHD TV’lerde yüzde 62 daha fazla görsel bilgi işleniyor

Sonuçlar, kendilerini sahadaki hakem gibi hissedip artık hiçbir ofsayt pozisyonunu kaçırmayacak olan TV başındaki yorumcuları da sevindirecek. Katılımcılar, UHD TV'de futbol izlerken beyinlerinin görsel bilgi işleme kapasitesinin daha büyük bir kısmının kullanıldığını kanıtlayarak yüzde 62 daha yüksek düzeyde görsel bilgi işlemesi gösterdi. Bu artış, sahada olup bitenin daha detaylı ve zengin bir şekilde algılanmasını sağlıyor.

1449222569_1449157812suhdtv1.jpg

Çalışma sırasında denekler, ilk kez Samsung SUHD TV'de izledikleri içeriklerde kendilerini yüzde 25 daha fazla 'olayın içinde' hissetti.Denekler, ekranda gördüklerine tepki vermeye daha hazır, daha odaklanmış, dikkatli ve konsantre hissetti. Film seyretme deneyimlerini güçlendirmek isteyen aksiyon hayranları için mükemmel bir sonuç ortaya çıktı.

Mindlab International Başkanı, Nöropsikolog Dr. David Lewis şunları söyledi:

Ultra Yüksek Çözünürlüklü (UHD) TV, seyretme deneyimi açısından çok büyük bir atılım. Samsung için yürüttüğümüz araştırma da bunu kanıtlandı. Teknolojideki ilerlemelerin böyle güçlü fizyolojik tepkilere yol açıyor olması inanılmaz bir durum ve içerik ile eğlenceyi algılama şeklimizi değiştiriyor.”

Diğer bulgular aşağıdakileri içeriyor:

  • Katılımcılar, Full HD ekranlara göre UHD ekranlardaki içeriğe olumlu bir duygusal tepki oluşturan çok daha güçlü bir çekim hissetti (yüzde 20 daha fazla)
  • Videolar ikinci veya üçüncü kez izlenirken bunları UHD ekranlarda izleyenlerin ilgisi HD ekranlarda izleyenlere göre daha üst düzeydeydi (yüzde 29 daha fazla)

Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Direktörü Hüseyin Erel, araştırmayla ilgili şu yorumda bulundu:

İnsanlar küresel spor olaylarından, heyecanla beklenen dizilere, gişe filmlerine kadar birçok kaliteli TV içeriğini daha büyük, daha parlak ve yüksek netlik sunan ekranlarda izlemek istiyor. Gelişmekte olan TV teknolojisinde öncü olan Samsung, insanlara evlerinin rahat ortamında, mümkün olan en nefes kesici izleme deneyimini sunuyor. Bu araştırma, üstün kalitede içeriğin Samsung SUHD TV gibi gelişmiş teknolojiye sahip bir televizyonda izlenmesinin yarattığı güçlü etkinin altını çiziyor."

İçerik konusunda başarılı servisiyle öne çıkan Netflix’in Ürün Yönetimi Başkanı Neil Hunt,“Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD) insanların televizyon kalitesinden beklentilerindeki sınırları zorluyor ve bizim kendi programlarımızın da görüntü kalitesi, derinlik, detay ve renk alanındaki gelişimini teşvik ediyor. TV, gerçek dünyaya giderek yaklaşarak eğlenceyi daha çevreleyici ve zevkli hale getiriyor."

Samsung’un devrim niteliğindeki Curved SUHD TV'leri UHD ekranlara ait en iyi UHD görüntü kalitesini, derinliği ve detayı sunuyor. Çığır açan Nano Kristal Teknolojisinin sağladığı olağanüstü derecede hassas, zengin renkler ve parlaklık sayesinde düz görüntüler canlanıp eğlence daha çok çevreleyici ve zevkli bir hale geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.