Ülkelerin garip yasakları - Page 1

Elektrik ampulü: Elektrik ampullerinin kullanımını yavaş yavaş sonlandırmak kolay olmadı. Küba, bu alanda en büyük gelişme kaydeden ülkelerden. Ampullerin kullanımını, satışını ve ihracatını 2005 yılında yasaklayan ülke, floresan ampullere hızlı bir geçiş yaptı. Küba’yı takip eden ülke ise Arjantin oldu. 2010 yılında aynı uygulamayı hayata geçirdi. Ardından Avrupa ve Asya’daki pek çok ülke, yavaş yavaş floresan ampullerin kullanımını yaygınlaştırdı.

Ülkelerin garip yasakları - Page 2

Aslan yelesi: İran, 2010 yılında aldığı bir kararla erkeklerin kullanabileceği pek çok saç şeklini yasakladı. Aslan yelesi ve at kuyruğu, sözünü ettiğimiz yasaklı saç modellerinden birkaçı.

Ülkelerin garip yasakları - Page 3

Plastik torba: Bangladeş, 2002 yılında yeni bir trend başlattı. ‘O da ne?’ diye soracak olursanız söyleyelim: Plastik torbaları yasaklayarak, bu alanda bir ilki başlatan ülke oldu. Bu yasak, Fransa, Tanzanya ve Meksika gibi pek çok bölgede popüler hale geldi. San Francisco eyaleti ise 2007 yılında plastik torba kullanımını yasaklayan ilk ABD eyaleti oldu. Los Angeles da ocak ayında aynı uygulamayı hayata geçirdi. Bakalım sıradaki kim olacak?

Ülkelerin garip yasakları - Page 4

Dayak: ABD’nin tam 19 eyaletindeki okullarda dayak atılması yasak. Fakat öyle ülkeler var ki, oralarda bırakın okulu, evde bile bu durum söz konusu olamaz. İsveç’te anne ve babalar, 1979 yılında alınan karar sonucu çocuklarına bir fiske bile atamaz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.