Unity, şirketin 'sıfırlanması' kapsamında 265 kişiyi işten çıkaracak

Reuters'in haberine göre Unity Software, küresel iş gücünün %3,8’ini ortadan kaldırıyor ve "sıfırlama" kapsamında VFX şirketi Weta ile olan anlaşmasını feshediyor.

Unity, şirketin 'sıfırlanması' kapsamında 265 kişiyi işten çıkaracak

Haber, şirketin oyun motoru için tartışmalı bir çalışma süresi ücretini empoze etmesi ve ardından kısmen geri çekmesinin ardından şirkette yaşanan şiddetli türbülansın ardından geldi. Geçtiğimiz ay John Riccitiello, dokuz yıllık liderlikten sonra şirketin başkanlığından ve CEO'luğundan istifa etti.

Hepsi Unity'nin 2021'de Weta Digital'in teknoloji ve mühendislik bölümünü satın alması kapsamında imzaladığı profesyonel hizmetler anlaşmasıyla ilgili olarak yaklaşık 265 çalışan işten çıkarılacak.

Unity, San Francisco ve Belleview, Washington'daki ofis ayak izini azaltırken, bazı yerlerdeki çalışanlarla istişarede bulunarak Berlin ve Singapur da dahil olmak üzere 14 lokasyondaki ofislerini kapatacak.

Unity, şirketin 'sıfırlanması' kapsamında 265 kişiyi işten çıkaracak

Unity'nin satın alınmasının ardından Weta FX yeni ve ayrı bir şirkete bölündü. Bu arada Unity, Weta mühendislerinin yanı sıra işlem hatları ve FX araçları, Weta'nın veri platformu, bir varlık kütüphanesi ve daha fazlasını satın aldı. Weta yaptığı açıklamada, "Unity, Aralık 2021'de Wētā'dan edindiği teknolojinin mülkiyetini elinde tutacak ve zaman içinde bu teknolojiyle tekliflerini geliştirmenin en iyi yolunu değerlendirecek. Teknoloji aynı zamanda Weta FX'in kullanımına da tamamen açık kalacak." dedi.

Sadece bir ay önce Unity, geliştiricilerden oyun kurulumları için ücret alma planına yönelik tepkilerin ardından geliştirici fiyatlandırma modelinde bazı önemli tavizler vermişti. Bu hamle geliştiricileri, yayıncıları ve dağıtımcıları doğrudan etkileyecek. Unity'nin iş modelinin altüst olması bir dizi büyük işten çıkarmayla aynı zamana denk geldi. Şirket, 2023 yılında maliyetleri düşürmek amacıyla çalışan sayısını üç kez azalttı. Eleştirinin büyük kısmını üstlenen CEO John Riccitiello geçen ay istifa etti ve yerine geçici CEO olarak görev yapan eski IBM başkanı James Whitehurst getirildi.