Güncel

Üniversiteler kapanacak mı? Yüz yüze eğitim bitecek mi?

Vaka sayıları içerisinde genç nüfus oranının yükselmesi nedeniyle "Üniversiteler kapanır mı?" sorusu akıllara geldi.

Üniversiteler kapanacak mı? Yüz yüze eğitim bitecek mi?

Vaka sayılarında genç nüfusun sayısı artıyor. Bu da üniversite öğrencileri için bazı soruları akıllara getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "şu an aktif vakalarımızın yaklaşık %40'ı 23 yaş altı vatandaşlar" açıklamalarında bulunmuştu.

Açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "üniversitelerimizde de eğitim öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız." demişti.

Genç nüfusta vaka sayıları artıyor

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri hayat durmuş durumdaydı. Okullar bir süredir online eğitim yapıyordu. Bu sene aşının da bulunması ve aşılama sürecinin başlamasıyla yüz yüze eğitime geçildi. Fakat okulların açılmasıyla birlikte vaka sayılarında da artışlar başladı. Bakan Koca durumun önemine dikkat çekip "gençleri aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyorum.” açıklamasında bulundu."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde: "Uzaktan da olsa eğitimin devam ettirilmesi elbette önemlidir ancak bunun yüz yüze eğitim tecrübesinin yerini tutmayacağı açıktır. Her türlü tedbiri aldık, eylül ayı başından itibaren okulları açtık. Üniversitelerimizde de eğitim-öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız." ifadelerini kullandı. 

Fahrettin Koca ise aşılama sürecinin öneminin altını çizdi ve okulların açılmasıyla vakaların artışına dikat çekti. "Üniversiteli kardeşlerimizi eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmek ve sevdiklerine virüs taşımamak için hızla ve topluca aşı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, şu an aktif vakalarımızın yaklaşık %40’ı 23 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Aşı programımızda da bir miktar yavaşlama hissedilir hale geldi. Aşıların etkililiği ve hastaneye yatışları azalttığı tartışmasız bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Aşı olarak toplum bağışıklığını elde etmeli ve salgının seyrine dur demeliyiz. Yakında yaşanmaya başlayan hareketlilik sebebiyle özellikle üniversite öğrencilerimizi acilen aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyorum." ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.