Güncel

Ünlü bilgisayar üreticisi yolun sonuna geldi!

Uzun zamandır hayatımızda olan ünlü bilgisayar üreticisi Toshiba, hisselerinin tamamını satarak bilgisayar dünyasından sessiz sedasız ayrıldı.


Bilgisayar denince bir dönem akla ilk gelen markalardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki Toshiba idi. Ancak zaman geçtikçe gelişen ve değişen sektörel yapıya ayak uyduramayan şirket, zor günler geçirmeye başladı. Satış rakamlarının düşmesinin yanı sıra patlayan skandallar zinciri, markanın büyük zarar görmesine yol açtı ve en sonunda hisselerin tamamı Sharp isimli şirkete satıldı. Böylece Toshiba, bilgisayar dünyasından sessiz sedasız ayrılmış oldu.

Ünlü bilgisayar üreticisi yolun sonuna geldi!

Dizüstü bilgisayar denince akla gelen ilk markalardan olan Toshiba, bir dönemin en popüler üreticilerinden bir tanesiydi. 1985 yılında ilk üretimini gerçekleştiren firma, bol ciro yapılan yılların ardından yavaş yavaş düşüş trendine girdi. Daha sonra 2015 yılı ile beraber patlak veren muhasebe skandalı, CEO'luk görevini yürüten Hisao Tanaka'nın istifası ile sonuçlandı ve marka onarılmaz bir yara aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda uzun süre şirketten kara para aklandığı ortaya çıktı ve Toshiba geri dönüşü olmayan yola giriş yaptı.

2015 yılından beri üretim yapmayan şirket, 2018 yılına gelindiğinde hisselerinin %80.1'lik kısmını Foxconn çatısı altında olan Sharp'a sattı. Gelinen noktada kalan hisselerini de aynı şirkete satan Toshiba, bilgisayar dünyasından kopup gitti ve tarihin tozlu sayfalarına gömüldü. Bu arada hisseleri satın alan firma Sharp da bilgisayar sektörüne giriş yapma gibi bir düşüncede. Bakalım bu düşüncelerini gerçekleştirebilecekler mi? Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
yakup
toshiba firması zaten geçen sene laptop üretimini elini çekmişti lakin şuan klima üretiyor
Cevapla
10.Köy
Yillar önce Toshiba Libretto diye bir tablet vardı...nefis...yahu eski tatlar yok be üstadım...
Cevapla
okuyucu
teknik servisi berbattı
Cevapla
Xmen
Ben toshiba tablet almıştım. Istanbul daki Yetkili servis yüzünden bu markadan soğumuştum. Sağlam gönderdiğim tableti kırık var deyip ekstra ücret çıkarmıştılar. İnsanların ahını alıp yalan dolanla kazanılan paradan hayır gelmez.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.