Güncel

Ünlü telefon üreticileri Snapdragon 810'u nasıl değerlendirdi?

2015’in üst sınıf akıllı telefonları Qualcomm Snapdragon 810 güçlendirecek.

Ünlü telefon üreticileri Snapdragon 810'u nasıl değerlendirdi?

Qualcomm, Snapdragon 810 tabanlı 60’tan fazla üst sınıf mobil cihazın tasarım süreçlerinin devam etmesiyle birlikte müşteri tabanını genişlettiğini duyurdu.  Aralarında LG G Flex2 ve Xiaomi Mi Note Pro’nun da bulunduğu Snapdragon 810 tabanlı yeni cihazların önümüzdeki hafta ve aylarda satışa sunulmaları bekleniyor.

LG Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Müdürü Chris Yie, yeni LG cihazıyla ilgili şu görüşleri paylaştı: “LG Flex2 dinamik kıvrımlı tasarımı, zengin özellikleri ve önceki nesle kıyasla daha hızlı performansıyla üst sınıf cihazlarda inovasyonun yeni seviyesini temsil etmek için tasarlandı.  Snapdragon 810, gelişmiş özellik seti ve çarpıcı multimedya desteğiyle müşterilerimize olabilecek en gelişmiş mobil deneyimi sunabilmemiz için bize harika bir temel sunuyor.”

 Xiaomi’nin Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun ise şu açıklamayı yaptı: “Xiaomi olarak üst sınıf mobil cihazlara yönelik inovasyonları benimsemekten gurur duyuyoruz. Hevesli ve coşkulu müşterilerimize en yeni ve en yenilikçi teknolojileri sunmak için tüm gayretimizle çalışıyor, bu alanda sektörün en iyi olanaklarından faydalanıyoruz. Snapdragon 810 işlemcili Mi Note Pro üzerine Qualcomm Technologies ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği, bir mobil cihaza daha yüksek performans, daha fazla özellik ve kullanıcı becerileri katma olağanını bizlere sağlıyor. Müşterilerimizin bizden talebi bu yönde. Xiaomi olarak bu talebi Snapdragon 810’un sağladığı avantajlarla karşılayacağız.”

Motorola Başkanı Rick Osterloh, şunları söyledi: "Motorola Mobility ile Qualcomm’un büyüleyici mobil deneyimler yaratma alanında köklü bir iş birliği geçmişi bulunuyor. Snapdragon 810 işlemci sınırları daha da zorlamamızı sağlayarak müşterilerimizi, yepyeni seçenekler sunan cihazlarla memnun etmemize olanak tanıyacak.”

Sony Mobile Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Strateji Müdürü Gen Tsuchikawa, Snapdragon 810 işlemcinin katkılarını şöyle değerlendirdi: “İster daha uzun pil ömrü, ister en son filmlerin ya da müziklerin tadını yüksek kalite eşliğinde çıkarmak olsun, müşterilerimiz en yeni içerikler ve eğlence deneyimleri açısından Xperia cihazlarından hep daha fazlasını bekliyorlar.  Snapdragon 810’un yeni becerileri konusunda son derece heyecanlıyız. Yeni Xperia ürünlerini yılın ilerleyen bölümlerinde müşterilerimize sunacağız ve bu alanda Qualcomm Technologies ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

OPPO Başkan Yardımcısı ve International Mobile Business Genel Müdürü Sky Li, şu açıklamayı yaptı: “Oppo olarak, müşterilerimize en keyifli elektronik deneyimleri sunmaya kararlıyız. Bunu da titiz tasarımlara ve akıllı teknolojiye borçluyuz. 2015 yılında üst sınıf cihazların yeni değerini oluşturacak Snapdragon 810 tabanlı cihazlar için Qualcomm Technologies ile iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz.”   

Microsoft Portfolyo ve Ürün Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Juha Kokkonen’in açıklamaları şöyle oldu: “Microsoft ile Qualcomm’un köklü iş birliği, iki şirketin Windows Phone işletim sistemiyle çalışan Lumia akıllı telefonlar aracılığıyla iş, görüntüleme ve eğlence deneyimlerini çarpıcı bir noktaya getirmelerini sağladı.  Sınıfının en iyisi Lumia akıllı telefonlar sunmak için bu ilişkiyi sürdüreceğiz. Birlikte, işlem gücü, zengin multimedya, yüksek performanslı grafikler ve kablosuz bağlantının eşsiz birlikteliğini müşterilerimize sunacağız.”

Qualcomm Technologies Inc. Başkan Yardımcısı ve QCT Eş Başkanı Murthy Renduchintala şu değerlendirmeyi yaptı: “Üst seviyedeki akıllı telefon deneyimi performans, bağlantı ve eğlenceden ödün vermeyen ürünler tarafından tanımlanacak. Snapdragon 810 bu özelliklerin sunum sürecinin kalbinde yer alacak. Halihazırda 60’tan fazla cihazın tasarım süreçleri devam ediyor. OEM müşterilerimizin, 2015 yılında üstün mobil deneyimi talep eden tüketiciler için açığa çıkaracağı yeniliklerden büyük heyecan duyuyoruz.”

Snapdragon 810 işlemciler üst sınıf mobil deneyimler için performans, bağlantı ve eğlence boyutlarında yepyeni bir sınıfı ortaya çıkarmak için tasarlanmış bulunuyor. Bu kazanımlar daha önce üst sınıf akıllı telefonlarda görülmemişti. Tüketiciler, OEM cihaz üreticileri ve operatörlere yönelik yenilikler şöyle:

Tüketicilere yönelik beceriler:

 •       Hızlı LTE bağlantısı: 450 Mbps’ye kadar hızlar için Cat 9 desteğine sahip, yeni nesil entegre LTE Advanced modeme dayanıyor.
 •       Gelişmiş görüntü kalitesi ve netlik: 55 megapiksele kadar kamera becerilerini destekleyen, yüksek performanslı çift 14-bit ISP ile birlikte.
 •       LTE’ye bağlanma:Kapsama alanı ve verimi artıran, bağlantı kesilmelerini azaltan Qualcomm RF360 Front End Solution Antenna Tuner teknolojisine dayanıyor.
 •       4K çözünürlüğe kadar konsol kalitesinde oyun: Önceki nesle kıyasla yüzde 30 oranında daha yüksek performans ve yüzde 20 oranında daha az güç tüketimi sağlayan yeni Qualcomm Adreno 430 GPU’ya dayanıyor.
 •       Yüksek performanslı 64-bit işlem: 2.0 Ghz’ye kadar dört çekirdekli ARM A57 CPU’lar ve 1,5 Ghz’ye kadar dört çekirdekli ARM A53’ler ile birlikte.  
 •       Wi-Fi’ye hızlı erişim: Qualcomm MU | EFX (MU-MIMO) teknolojisi ile yeni Qualcomm VIVE çift bant desteği ve 5 Gbps’ye kadar yakınsal bağlantılar için en yeni 60 GHz 802.11ad Wi-Fi teknolojisi. 
 •       Kapsamlı 4K desteği: Cihazda ve harici görüntüleyicide oynatılabilen 4K video kaydı, üstün renk zenginleştirme ve güç tasarrufu teknolojilerini içeriyor.
 •       Profesyonel ses kalitesi: En yeni Dolby Atmos teknolojisi ve Qualcomm Hexagon V56 DSP kullanımıyla 24-bit/192kHz’ye kadar müzik oynatma. 
 •       Geniş LTE kapsama alanı: LTE/3G modları ve LTE’nin uygun olmadığı anlarda dolaşım ve 3G’ye dönüşlerde LTE hızlarını yükselten bantlar için geniş destek.

OEM’ler için faydalar

 •       Tekil SKU tasarımı: Küresel çoklu mod becerisinin yanı sıra Qualcomm RF360 front end çözümü sayesinde daha düşük OEM geliştirme maliyetleri, SKU ve envanter yönetimi karmaşıklığının ve küresel OEM ürünleri için gereken maliyetlerin azaltılması.
 •       LTE güvenilirliği: Dünya çapında belli başlı altyapı ve operatör ağları dahilinde test edildi.
 •       LTE güç verimi: Qualcomm’un yeni nesil LTE Advanced modeminin olgunluğu ve RF360 Envelope Tracker’a dayanıyor.
 •       4K multimedya: Ağ ve enerji verimi sağlayan HEVC şifreleme ve yeni Adreno 430 GPU sayesinde güvenilir, üçüncü nesil 4K platformu.
 •       Belli başlı tüm küresel lokasyon kümelenmeleri için destek:GPS (ABD), Glonass (Rusya), Beidou (Çin) ve Galileo (AB)
 •       LTE DSDA çoklu SIM: Entegre, tekil tabanbantlı LTE Çift-SIM / çift Active işlevselliğini destekliyor.

Operatörler için faydalar

 •       Üstün kullanıcı deneyimi: Taşıyıcı ağı kapsamında daha iyi tüketici deneyimi sunmak için tasarlanan 3x Carrier Aggregation (3x CA).
 •       Operatörlerin spektrum değerlerinin geniş kapsamlı kullanımı: LTE-FDD ve LTE-TDD’nin yanı sıra tüm 3GPP onaylı CA bileşimlerinin de içerisinde bulunduğu belli başlı hücresel modlar için destek.
 •       2015 için öngörülen yeni taşıyıcı özelliklerine yönelik destek:LTE-Broadcast, VoLTE ve sorunsuz Wi-Fi geçişi sağlayan Video Telephony.

Hücresel ağ trafiğini azaltmaya yönelik Wi-Fi: LTE ile MU-MIMO’lu 802.11ac  arasındaki ses ve veri servislerinin kaliteli aktarımı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.