Güncel

Üretilen ilk yutulabilir dijital hap onaylandı!

Bu çipler çok yakında vücudumuzdaki yerini almış olacak!


Dijital haplar teknolojinin çağ atlamasıyla birlikte hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yapmaya hazırlanıyor. Özellikle son yıllarda bilim adamlarının araştırmalarıyla hayatımıza oldukça paralel hareketlerle giriş yapacak gibi görünüyor.

Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA) geçtiğimiz ay, üretilen ilk dijital yutulabilir çip/cihaz/hap için onay verdi. Bir kum tanesi büyüklüğünde olan bu mikroçip ilaçların içine yerleştirilerek hastanın tedaviye tepkisini izleyebiliyor.

1347364030_main-i-422bcafa0bbe1db347f879a76051c2bdc5283b4e.jpg
Üretilen dijital ilaç şuan için sadece plasebo ilaçlarla kullanılmak üzere onay almış bulunuyor. Birim, Çiplerin diğer yaygın olan ilaçlarda kullanımı için de çok yakında onay geleceği duyurdu. “Amaç doktorlara hastanın tedaviye nasıl tepki verdiğini daha iyi sunmak. Bu sayede doktor hasta için gereken dozu veya ilacın türünü değiştirebilir” diyor cihazı geliştiren Proteus Digital Health’in kurucularından George Savage.

Bu çipler, daha doğrusu dijital haplar nasıl çalışıyor?

Ürünler ilaç tedavisinde kullanılmak üzere üretiliyor. İçerisinde az miktarda magnezyum ve bakır barındıran silikon çipten oluşuyor. Tedavi için kullanılan hap ve çipler insan vücudundaki asit ile tepkimeye girince elektriklenme ortaya çıkıyor. Bu elektriklenme ile birlikte ortaya çıkan enerji çiplerin çalışma gücünü karşılıyor.

1347364151_9341intelligent-drugs-with-ingestible-microchip1-639x350.png
Bütün bunları kısaca genel bir değerlendirme süzgecinden geçirecek olursak, insanoğlu, eczanelerden, elektronik mağazalardan satın aldıkları aletlerle tansiyonlarından çok daha fazlasını ölçebilecekler. Bunların bizlere faydası olacağı kanısı gerçekten kaçınılmaz fakat hastalık hastası olarak tabir edeceğimiz insanlar için ne kadar iyi olur burası düşündürücü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.