Vampire Squid – Vampir Kalamar
Vücut oranına bakılırsa dünyadaki en büyük gözlü hayvandır vampir kalamar ve denizin derinlerinden ayrıldığı görülmemiştir. Vampir denmesinin sebebi kıpkırmızı gözleri ve tül gibi olan derisidir. Gece ava çıkmış bir vampir gibi, kırmızı gözlü ve pelerinli.

Big Red Jellyfish – Büyük Kırmızı Denizanası
Şaşırtıcı ölçülerde büyük olan bu denizanasının uzunluğu 1 metreye kadar çıkabiliyor ve isminden anlaşılabileceği gibi hafif kırmızı bir renge sahip. Dokungaçlar yerine, “kol” olarak adlandırılabilecek uzantılarıyla kurbanlarını yakalıyor.

Giant Squid – Dev Kalamar
İnsan gözleriyle çok çok çok nadiren görülen bu dev yüzyıllar boyunca efsanelerin ilgi odağı olmuştur. Bu devin tek gerçek rakibi ispermeçet balinasıdır. İki deniz devi arasındaki kavga nasıl sonuçlanır tahmin etmek zor ancak kim kazanırsa kazansın, bu dövüşün izlerini ömür boyu vücudunda taşıyor.

Blobfish
Genel olarak Avustralya ve Yeni Zelanda açıklarındaki bölgelerde, yüzeyin 1200 metre altında bulunan bu hayvanlar, aşırı basınç yüzünden jelatinimsi, yumuşak bir yığına benziyor. Garip bir görüntüsü olduğu kesin.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.