Güncel

Uydu alıcılarınızı unutun; yeni sistem geliyor!

Yeni kanunla beraber 17 milyon uydu anteni çöpe gidecek.


Eğer şuanda evinizde uydu alıcınız varsa, kullanmış olduğunuz televizyon yayın alıcılarını unutun. Çünkü 2015 yılından itibaren sistem tamamen değişecek.

2014'te Türkiye'de frekans planlaması dahilinde belirli illerde toplam 400 milyon TL maliyetle 800 adet verici anten kurulacak ve dijital karasal yayına geçilecek. Yeni dönemde bu sistemle kullanıcılar 450 televizyon ve bin 100 civarında radyonun frekansına kavuşacak. Bu sistemden sonra 17 milyon adet uydu anteni çöpe gidecek.

1344671511_goldmaster-sat-90900-ci-dijital-uydu-alicilari.jpg

Radyo ve Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri hakkında ki kanun televizyon ve radyolara frekans tahsisi amacı ile çıkarıldı ve 3 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe girdi. Radyo Televizyon Üst Kurulu (rtük) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)'nun birlikte yaptıkları çalışmalarda sonuca gelindi. Söz konusu kanunun geçici 4. maddesi'ne göre, Türkiye Cumhuriyeti 2015 yılı başında dijital karasal yayına geçmek zorunda. Ayrıca kanun Türkiye'de var olan yayıncılık politikasını da yeniden belirleyecek.

Yorumlar
Misafir
Güzel
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.