Güncel

Uzay çöplüğü böyle toplanacak!

Hem dünya yörüngesinde terk edilmiş, işlevsiz uyduları uzaydan temizleyip hem de yararlanılması amaçlıyor.

Uzay çöplüğü böyle toplanacak!

Dünya yörüngesinde atıl durumdaki uyduların kullanılabilir parçalarını toplama projesi başlatan Amerikan Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA, ANKA adı verdiği projesi ile hem dünya yörüngesinde terk edilmiş, işlevsiz uyduları uzaydan temizleyip hem de yararlanılması amaçlıyor.

Uzayda bulunan ve çalışır durumdaki anten ya da güneş panelleri gibi parçaların değerinin 300 milyar dolar dolayında olduğu tahmin ediliyor. Bu parçalar robot araçlarla sökülüp toplanacak.

1359285858_space-junk.jpg

Toplanan bu parçalar, eksik olarak yörüngeye gönderilen uydulara takılarak büyük kar elde edilecek. Ayrıca bu proje ile parça imalat maliyetinin yanı sıra fırlatılacak olan uyduların yükü ve bunları yörüngeye taşıyacak yakıt miktarı da azaltılmış olacak.

Bu proje ile ilk aşamada 140 eski uydudan parça toplanması planlanıyor. Proje kapsamında Anka'nın ilk seferinin 2015'te yapılması düşünülüyor. İlk uydunun uzaya gönderilmesinden 50 yıl sonra Dünya yörüngesine 6 bine yakın uydu yerleştirildi, bunların 700 kadarı halen işlevsel olarak bulunuyor.

Yorumlar
ali
duydugunuza inanmayin copleri toplama sebebleri baska hem alan aciyorlar hemde artik yuzun uzerinde dunyaya dusmeye hazir diyer amerika uydularina zarar veriyor sonucda tek sebeb cikar yoksa uzaydaki cop felan degil
Cevapla
murat
bizim 30 yilda teeore verdigimiz parayi adamlar sadece ise yarayan parcalari toplayip elde edecek birde bunlarin hepsini hurdaya sattiklarinda elde edecekleri parayi hesaplasana
Cevapla
matrix
bizim 30 yılda teröre verdimiz parayı adamlar uzaydan toplucak vay be
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.