Dünya ve Venüs boyut olarak yakın olsalar da birbirlerine o kadar da benzemiyorlar. Venüs'ün atmosferi, Dünya'nınkinden yüzlerce kat daha sıcak ve kalındır. Ayrıca Venüs çoğu kişinin sandığı gibi yeşil veya mavi değil, sarı ve kahverengi görünür.

Her ne kadar Dünya'nın atmosferine girerken sürtünme ile ısınsalar da, meteor taşları uzayda gezinirken mutlak sıfıra (-273 C) yakın ısıdadırlar. Bu nedenle meteorlar, Dünya'nın yüzeyine düştüklerinde, etrafları sıcak olmasına rağmen kendileri el ile dokunulabilir sıcaklıktadırlar.

Dünya'daki insanlara Güneş'in ne renk olduğunu sorsanız büyük bir çoğunluk sarı veya turuncu der. Fakat Güneş'in bizim düşündüğümüz gibi sarı gözükmesinin sebebi atmosferde ışığın kırılmasıdır. Güneş aslında beyaz parlar. Bu astronotlar ve daha birçok bilim adamı tarafından kanıtlanmıştır.

Bu efsane, Dünya'dan Ay'ın sadece bir yüzünün görülebilmesinden türemiştir. İnsanlar ayın sadece bir yüzünün görülebildiği için diğer tarafının tamamen karanlık olduğunu varsaymıştır. Fakat güneş ışınları bir gün içinde Ay'ın her yüzüne vurur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.