Güncel

Uzay madenciliği dönemi başladı!

Amerikalı işadamları, göktaşından maden işletmek için şirket kurdular.

Uzay madenciliği dönemi başladı!

Sinema yönetmeni olan James Cameron ile beraber internette bir arama motorunun 2 yöneticilerinin de aralarında bulunduğu bir grup Amerikalı işadamı göktaşlarından maden işletmek için kolları sıvadı ve Amerikalı işadamları, bu amaçla şirket kurdular.

1335359716_23239.jpg

Amerikalı işadamlarının işletmeyi düşündükleri göktaşlarında, milyarlarca dolar değerinde platinyum ve altın gibi nadide madenlerin bulunuyor. Amerikalı girişimciler, kurdukları şirkete Gezegensel Kaynaklar ismini verdiler.

Şirket yetkililerinden birisi yaptığı açıklamada, "Gezegensel Kaynaklar şirketi uzayın kaynaklarını insanlığa açmayı amaçlıyor. İster göktaşlarındaki su, ister stratejik maden olsun, bütün bunlar bol miktarda sağlanabilecek" dedi.

Şirketin ilk müşterilerinden biri muhtemelen NASA ve diğer bilimsel araştırma enstitülerinin olacak. 10 yıl içinde de göktaşlarında maden çıkarma işlemine başlanması hedeflenene projede göktaşları üzerindeki kaynakların keşfi için özel bir uzay teleskobunun 2 yıl içinde yörüngeye çıkarılması planlanıyor.

Kurulacak olan istasyonlarda su elde edilmesinin yollarını da arayacak olan şirket, uzayda, NASA ve uzaya fırlatılan araçlara su satmayı planlıyor.

Şirket yetkilisi, bu konuyla ilgili olarak ta "Göktaşları birkaç yüz metre ısıtılırsa, su elde edebiliriz. Bu suyu tanklara doldurup, dünyada, ayda, uzayda satabiliriz. Göktaşlarındaki toz tabakasını radyasyona karşı kalkan olarak kullanabiliriz. Elde ettiğimiz nadide madenleri uzayda inşaatlarda kullanabiliriz" dedi.

Ayrıca yetkililerin söylediğine göre suyun, hidrojen ve oksijeninin ayrıştırılmasıyla, roket yakıtı elde edilebilecek ve 2020 yılına kadar, uzayda, NASA'nın araçlarının da yakıt ikmali yapabileceği istasyonlar gerçek olabilecek.

Projenin hayata geçirilebilmesi için milyonlarca, hatta milyarlarca dolar kaynağa ve ileri teknolojiye ihtiyaç duyan şirket, uzaya gönderilecek maden arama aracı için şimdiye kadar ne kadar para toplandığı konusuna ise açıklama getirmedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.