Uzay'da kurulan ülke Dünya'ya düşüyor! Yanlış okumadınız! - Page 1

İnsanlığın ilk uzay ülkesi, uzayda kendi egemenliğini ilan ettiği tek parçasını kaybetmenin eşiğinde. ABD Uzay Kuvvetleri ve diğer kaynaklardan gelen izleme verilerine göre, bu ülkenin tamamını oluşturan Asgardia-1 uydusunun Pazar günü kadar yakın bir zaman içerisinde Dünya atmosferine girmesi ve yanarak yok olması bekleniyor.


Uzay'da kurulan ülke Dünya'ya düşüyor! Yanlış okumadınız! - Page 2

Yörünge uydusu, 2017'de fırlatılan Asgardia adlı deneysel dijital ülkenin merkezinde yer alıyor. Asgardia'nın kelimenin tam anlamıyla dünya dışı topraklarında ayak parmağını temsil etmenin yanı sıra, süt kartonu büyüklüğündeki küp-uydu, Asgardia Anayasasının dijital kopyalarını, bayrağını ve dijital ulus inşasında deneyi seçen Asgardlı "vatandaşları" hakkında verileri taşıyor.


Uzay'da kurulan ülke Dünya'ya düşüyor! Yanlış okumadınız! - Page 3

Açıklamaya göre uydu, uzay radyasyonunun dijital veri depolama üzerindeki etkisini araştırmak gibi bilimsel bir göreve de sahip.


Uzay'da kurulan ülke Dünya'ya düşüyor! Yanlış okumadınız! - Page 4

20 Temmuz'a kadar uzanan ABD Uzay Kuvvetleri Uzay Yolu veritabanından yapılan güncellemeler, Asgardia-1'in irtifasının azalmakta olduğunu gösteriyor, yani, uydunun gezegenimizin yerçekimi tarafından Dünya atmosferine doğru geri çekildiğini anlatıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.