Uzaydaki En İlginç 10 Şey - Page 1

2. NGC 1976(Orion Nebulası):
Orion kuşağının güneyindeki nebuladır. En parlak bulutsulardan olan Orion Nebulası 15 ışık yılı çapındadır. Dünyadan yaklaşık 1500 ışık yılı uzaklıktadır.
Dünya ile Güneş arasındaki ortalama uzaklık 8 ışık dakikasıdır. Bu sonuca göre dünyamıza olan uzaklığını ve büyüklüğünü siz tahmin edin. İçine milyonlarca dünya sığabilir.

Uzaydaki En İlginç 10 Şey - Page 2

3. NGC 3372(Karina Nebulası):
Buradan bakınca oyuncak ayıya veya patilerini havaya kaldırmış bir köpeğe benziyor değil mi? Hayal gücümüzün sınırı yok. Daha çok şeye benzetebiliriz. Ama bu bizden 9000 ışıkyılı uzaklıkta olan dev bir bulutsudur. Bizden çok uzaklarda olmasına rağmen çıplak gözle görebiliriz. Fakat insan gözü sönük renklere karşı hassas olmadığı için Karina Nebulası'nı sadece beyaz renkte görebiliriz.

Uzaydaki En İlginç 10 Şey - Page 3

4. NGC 6302(Kelebek Nebulası):
Adının hakkını veren bir bulutsu değil mi ? Bu kelebeğin kanat genişliği 3 ışıkyılının üzerinde. Oldukça büyüleyici bir bulutsu. Keşke bir kaç ışıkyılı yakından seyretme imkanımız olsa fakat bizden tam 4000 ışıkyılı uzaklıkta şimdi yola çıksak bir kaç bin seneye orda oluruz.

Uzaydaki En İlginç 10 Şey - Page 4

5. DEM L 190:
Bu ürkütücü görüntü ise binlerce yıl önce patlayan bir Süpernova patlamasında ölmüş bir yıldızın kalıntısıdır. Allah rahmet eylesin iyi bir yıldızdı ama geride kirlenmiş bir galaksi bıraktı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.