Güncel

Uzaydan atlayış gerçekleşti!

Merakla beklenen 39 bin metre yükseklikten atlayış gerçekleşti.

Uzaydan atlayış gerçekleşti!

Merakla beklenen uzaydan atlayış gerçekleşti. Felix Baumgartner, daha önce de Red Bull ve NASA'nın ortak organizasyonuyla 21 bin 800 metre yükseklikten paraşütle atlamıştı.  Çılgın paraşütçü bu atlayışla ses hızını da aşmayı planlıyordu.

Atlayışını bütün dünyanın canlı olarak izleyeceği sporcu, serbest düşüşte 587 km hız yapmıştı ve yeni denemesinde başarılı olur ise serbest düşüşte ses hızını geçen ilk insan olacak. Geçtiğimiz günlerde tüm dünyanın canlı izleyeceği atlayış hava koşulları nedeniyle iptal edilmişti.

1350239637_baumgartner2364768b.jpg

Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner'in, dünyanın merakla beklediği uzaydan Dünya'ya atlayışı en sonunda gerçekleşti. Baumgartner 39 bin metreden atladı ve30 saniyede 980 km hıza ulaştı, 40 saniyede ses hızını geçti. Ardından Paraşütünü açtı. Felix hedeflediği tüm rekorlarını kırmayı başardı. Felix tüm dünyanın merakla izlediği denemesini başarıyla bitirdi.

Pazartesi ve Salı günü şiddetli rüzgar nedeniyle atlama denemesini son anda ertelemek zorunda kalan Baumgartner, "Çok heyecanlıyım. Umarım bu kez ertelemek zorunda kalmayacağız. Ne pahasına olursa olsun ses duvarını aşmak istiyorum" demişti.

Görüntüler için

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.