Uzaydan bile düzenli gözüken şehirleri gördünüz mü hiç? - Page 1

El Salvador, Şili

El Salvador, uydu fotoğrafından anlaşılacağı gibi ıssız bir yerde kurulmuş bir şehir. 1954 yılında, Atakama bölgesindeki Chanaral eyaletinde büyük bir bakır rezervi bulan mühendisler, Anaconda madencilik şirketinin madencilerinin kalacağı bir şehir inşa etmeye karar verdi. ABD’li bir mimar tarafından tasarlanan El Salvador, bir Roma miğferine benzetilmek istendi. 1959 yılında inşaat bittiğinde, maden de devreye girdi. En yoğun olduğu zamanlarda 24 bin kişinin yaşadığı El Salvador, bugün 7 bin kişiye ev sahipliği yapıyor.

Uzaydan bile düzenli gözüken şehirleri gördünüz mü hiç? - Page 2

Brasilia, Brezilya

Brezilya’nın başkenti, neredeyse tamamen 41 ay içinde inşa edildi ve Nisan 1960’da yerleşime açıldı. Şehir, eski başkent Rio de Janeiro’ya kıyasla daha merkezi ve ticari bir kent olması için düşünüldü. Brasili, bugün dört milyon insanın yaşadığı büyük bir kente dönüşmüş durumda.

Uzaydan bile düzenli gözüken şehirleri gördünüz mü hiç? - Page 3

Adelaide, Avustralya

Avustralya’nın en büyük üç şehri Melbourne, Canberra ve Adelaide, inşaatlarından önce uzun süre planlanmış olan kentler. Güney Avustralya 1836 yılında İngiliz kolonisi haline geldiğinde, İngilizler yeni bir başkent kurma planları yapmaya başladı. Adelaide bugün 1.2 milyonluk nüfusuyla Avustralya’nın en büyük beşinci şehri.

Uzaydan bile düzenli gözüken şehirleri gördünüz mü hiç? - Page 4

Washington, D.C.

ABD’nin Bağımsızlık Savaşı’nın en büyük generali George Washington, 1791’de başkentin kurulacağı yeri seçti. Fransız asıllı Amerikalı mimar Pierre Charles L’Enfant, şehri planlaması için seçildi. L'Enfant, bugün Kongre Binası’nın yer aldığı Jenskins Hill’i Washington D.C’nin merkezi olarak belirledi. L’Enfant, sokakları ise kuzey-güney, doğu-batı şeridi üzerinde geniş köşegen caddeler oluşturacak şekilde tasarladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.