Uzaydan böyle görünüyoruz - Page 1

Avrupa Uzay Ajansı’nın Proba-V’i gibi gözlem uydularının görüntüleri iklim değişikliğinin etkilerini araştırmada da kullanılıyor. Bu örnek, Bolivya’nın ikinci büyük gölü Poopo’dan. Gölün Nisan 2014, Temmuz 2015 ve Ocak 2016’da çekilen görüntüleri, suların nasıl buharlaştığını ve 3 bin kilometrekarelik gölün nasıl çorak araziye dönüştüğünü gözler önüne seriyor.

Uzaydan böyle görünüyoruz - Page 2

Yangınlar her yıl büyük arazilerin kül olmasına ve ekolojik tahribata yol açıyor. Yangınların en önemli nedeni ise insanlar oluyor. Endonezya’da çiftçilerin tarım için yağmur ormanlarını ateşe vermesi gibi. Fotoğraftaki uydu görüntüsü, Borneo ve Sumatra adasından. Eylül 2015’te çekilmiş resimde gri dumanlar uzaydan bile yoğun bir şekilde görülebiliyor.

Uzaydan böyle görünüyoruz - Page 3

Bu görüntü de 2013 yılında Avrupa’nın orta kesimlerinde meydana gelen şiddetli sellerden. Pek çok nehir gibi Elbe de şiddetli yağışlar nedeniyle taşmıştı. Taşan çamurlu sular da uydu görüntüsünde net olarak seçilebiliyor.

Uzaydan böyle görünüyoruz - Page 4

Uydular iklim değişikliği ve bunun sonucunda buzulların erimesi sürecinin gözlemlenmesinde de önemli rol oynuyor. Bilim insanları uydu görüntüleri aracılığıyla buzulların gerilemesi ve deniz suyundaki seviye yükselmelerini belgeleyebiliyor. Uluslararası Hava İstasyonu’ndan çekilen bu uydu görüntüleri Arjantin Patagonya’daki Upsala buzulunun 2002’den 2013’e kadarki geri çekilme sürecini gösteriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.