Güncel

Uzaydan yapılacak ölümüne atlayışı tüm dünya izleyecek!

Uzaydan yapılacak olan ölüm atlayışı canlı olarak haberimizde!

Uzaydan yapılacak ölümüne atlayışı tüm dünya izleyecek!

Avusturyalı Felix Baumgartner, bugün öğlen saatlerinde 36 bin metreden yani uzaydan dünyaya atlayacak. Bu atlayışı tüm dünya canlı olarak izleyebilecek.

Felix Baumgartner, daha önce de Red Bull ve NASA'nın ortak organizasyonuyla 21 bin 800 metre yükseklikten paraşütle atlamıştı.  Çılgın paraşütçü bu atlayışla ses hızını da aşmayı planlıyor.

Atlayışını bütün dünyanın canlı olarak izleyeceği sporcu, serbest düşüşte 587 km hız yapmıştı ve yeni denemesinde başarılı olur ise serbest düşüşte ses hızını geçen ilk insan olacak.

1349774338_felix-baumgartner-010.jpg

Baumgartner, önceki atlayışında geçen Mart ayında 50 metre uzunluğunda bir helyum balonunun taşıdığı kapsülle yerden 21 bin 800 metre yükseklikten atlayarak saatte 587 km hıza ulaşmıştı. Bu atlayışla sıvıların, kanın buharlaştığı ve insan hayatının tehlikeye girdiği, sıcaklığın sıfırın altında 60 santigrat dereceye yaklaştığı, 19 bin metre civarlarındaki Armstrong Sınırı'nı geçmişti. Atlayıştan sonra Baumgartner, ellerini kımıldatamadığını ve soğukla mücadele etmenin çok zor olduğunu söylemiş ve:

-"Hala çok heyecanlıyım, olup bitenleri kelimelerle anlatamam. Bir süre geçtikten sonra paraşütü açmak istediğimde, daha 15 bin metre yükseklikte olduğumu fark ettim" demişti.

Hava şartları uygun olduğu takdirde öğleden sonra (Türkiye saatiyle 13.00-14.00 arası) bir uzay kapsülüyle 36 bin metre yüksekliğe çıkmayı planlayan sporcu, stratosfer katmanında kapsülün içinden çıkıp kendini boşluğa bırakacak.

Baumgartner, bu atlayışla ses hızını geçen ilk insan olmayı planlayan Baumgartner'ın 36 bin metreyi 15 dakikada inmesi bekleniyor. Baumgartner'ın New Mexico çölüne inmesi planlanmış.

Ünlü sporcunun ailesi, bu atlayışa karşı çıkıyor ama Baumgartner ise, "Bunu gerçekleştirmek zorundayım" diyor.

Aşağıdaki videoda geri sayım bitince bu atlayışı canlı olarak izeyebilirsiniz.

Yorumlar
KoTiLa
git iki rekat namaz kıl, ne lazım olacak sana bu atlayış
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.