1954
Dezik ve Tsygan
Erken dönem roket testlerindeki fareler, tavşanlar ve sıçanların seferlerinden oluşan tek biletlik yolculuklardan Sovyet bilim insanları deneylerinde maymunlar yerine daha az hareket etmelerini bekledikleri köpekleri kullanmaya başladılar. Dezik ve Tsygan isimli iki köpek yörüngealtı uçuşlarından sonra paraşütleriyle birlikte dünyaya geri döndüler.

1957
Laika
Sovyet bilim insanları Sputnik 2 görevi için Laika ismi verilen bir sokak köpeğini seçtiler. Sokak köpeklerinin bu uçuşlarda kullanılma sebebi ise güçleri ve soğukta hayatta kalma yetenekleriydi. Sovyet kaynaklarına göre Laika yolculuğunun 6. gününde oksijensiz kalarak öldü. Fakat 2002'de ortaya çıkan dokümanlara göre bu tatlı kız fırlatmadan birkaç dakika sonra aşırı ısınmadan telef olmuştu. 2008'de ise Laika için bir anıt yapıldı.

1957
Malyshka
Rusça, "ufaklık" olarak çevirilebilecek bir anlama gelen ismiyle Malyshka görevden başarıyla dönen bir diğer sokak köpeği.

19 Ağustos 1960
Belka ve Strelka
Belka (anlamı: sincap veya alternatif anlamı: bembeyaz) ile Strelka (anlamı: ok) Korabl-Sputnik-2 (Vostok-1K No.2 ya da Sputnik 5 olarak da biliniyor) ile uzayda bir gün geçirdiler ve 19 Ağustos 1960 tarihinde tekrar dünyaya döndüler. Bu sevimli ikiliye bir gri tavşan, 42 beyaz fare, iki sıçan, sinekler, birkaç bitki ve çeşitli mantarlar da bu yolculukta eşlik etti. Yolcuların tamamı başarılı bir şekilde dünyaya döndü. Bu ekip Dünya'da doğmuş, yörüngeye çıkmış ve canlı olarak tekrar Dünya'ya dönmüş ilk canlılar olarak tarihe geçti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.