Güncel

Uzayın en büyük kara deliği keşfedildi!

Bilim adamları, şimdiye kadar bilinen en büyük kara deliklerden birini keşfetti.

Uzayın en büyük kara deliği keşfedildi!

Nature dergisinde yayımlanan araştırmalarında, Max Planck Astronomi Enstitüsü'nden (MPIA) Remco van den Bosch önderliğindeki bir grup bilim adamı, Güneş'ten 17 milyar kez daha büyük olan kara deliğin, galaksilerin oluşumuyla ilgili insanoğlunun bildiği her şeyi değiştirebileceğini söyledi.

Bilim adamları, ABD'nin Teksas eyaletindeki Hobby-Eberly Teleskobunu kullanarak 900 galaksiyi taradı. Tarama sonucunda bilim adamları, devasa kara deliği Dünya'dan 220 milyon ışık yılı uzaklıktaki Perseus Takımyıldızı'nda bulmayı başardı.

1354266447_uzay-kara-delik.jpg

Şuana kadar yapılan araştırmalarda galakside bulunan yıldızlar ile galaksinin merkezindeki kara deliğin büyüklüğü arasında doğrudan bir ilişki olduğu düşünülüyordu.  Fakat bu varsayım galaksi oluşumuyla ilgili tüm kuramlarda önemli bir rol oynadı ve nispeten küçük bir galakside devasa bir kara deliğin keşfedilmesi ile çürütülmüş oldu.

Kara delik, Samanyolu Galaksisinin dörtte biri büyüklüğündeki NGC 1277 Galaksisinde keşfedildi. Ayrıca Galaksinin toplam kütlesinin yüzde 14'ünü oluşturuyor. Diğer kara delikler ortalama yüzde 0,1 oluşturuyordu.

Yaklaşık 8 milyar yıl önce ortaya çıktığı düşünülen yeni kara deliğin, gelişim süreci içinde çok fazla değişime uğramadığı sanılıyor. Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde bulunan kara delik şimdiye kadar keşfedilen en büyük kara deliklerden biri. Güneş'ten 4 milyon kez büyük ve Güneş Sistemi'nin de içinde yer alıyor.

Yorumlar
Misafir
Benim bildiğim, kara delikte zaman durur.
Cevapla
Acaba kara delikde zaman mehfumu var midr?
Cevapla
reis
ALLAHIM ne büyüksün
Cevapla
çok ilginç.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.